skip to Main Content

 

Dėl pasirašyto susitarimo, kuris galimai prieštarauja Konstitucijai, Seimo bus prašoma kreiptis į Konstitucinį teismą

Paskelbta: 2017-02-10 12:13 Autorius: ekspertai.eu

 

1992 m. lapkričio 16 d.: Lietuvos Respublikos Aukščiausios Tarybos Pirmininkas Vytautas Landsbergis pasirašo Lietuvos Respublikos Konstituciją. Nuotr. lrs.lt

 

Sausio 17 d. Krašto apsaugos ministerijoje pasirašytas susitarimas dėl JAV ginkluotųjų pajėgų statuso Lietuvos teritorijoje, kurį pasirašė Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis ir JAV ambasadorė Lietuvoje En Hol (Anne Hall), sulaukia vis daugiau visuomenės dėmesio.

 

Ekspertai.eu žiniomis, keli Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai jau yra paruošę kreipimosi projektą į Seimo pirmininką, kuris bus paskelbtas ateinantį pirmadienį, po signatarų susitikimo Nepriklausomybės akto signatarų klube su Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininku Vytautu Baku, kuris yra pakviestas pokalbiui.

 

Signatarai siekia atkreipti dėmesį į galimą prieštaravimą Lietuvos Respublikos Konstitucijai dėl sausio 17 d. pasirašyto Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir JAV Vyriausybės susitarimo bendradarbiauti gynybos srityje.

 

Po pokalbio su NSGK pirmininku Seimo bus prašoma sužinoti naujosios JAV Vyriausybės nuomonę dėl minėto susitarimo. Apie šį susitarimą skelbėme publikacijoje „Prezidentė ant lėkštės padėjo ypatingos skubos testą Seimui ir visai valstybei“.

 

„Šis Lietuvos ir JAV Vyriausybių pasirašytas susitarimas galimai prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijos 137 straipsniui ir 2011 m. kovo 15 d. Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo išaiškinimui“, – sakoma kreipimosi projekte.

 

Signatarai sieks, kad šį klausimą Seimo pavedimu išnagrinėtų Konstitucinis teismas.

 

Pasak kreipimosi autorių, „naujoji JAV Vyriausybė vykdo naują šios valstybės tarptautinę politiką, keičia buvusios Vyriausybės nutarimus, todėl būtina palaikyti korektiškus ir dalykiškus, bet ne konfliktinius santykius su strateginiu Lietuvos partneriu – Jungtinėmis Amerikos Valstijomis“.

 

Ekspertai.eu primena, kad šią sutartį Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis ir JAV ambasadorė En Hol skubėjo pasirašyti iki naujai išrinkto JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) inauguracijos.

 

Valstybinio transliuotojo LRT teigimu buvo „baiminamasi, kad pradėjus dirbti naujajai administracijai Vašingtono dėmesys regionui sumažės, o jau priimtus sprendimus atšaukti bus sudėtingiau“.

 

Labai skuba ir prezidentė Dalia Grybauskaitė – vasario 6 d. šią sutartį ypatingos skubos tvarka pateikė Seimui ratifikuoti.

 

Prezidentės patarėja Živilė Šatūnienė atsakydama į klausimą, „kodėl tokia ypatinga skuba reikalinga“, paaiškino kad amerikiečiams „norime tiesiog siųsti labai aiškų politinį signalą, kad esam padarę viską, esam pasirengę teisiškai, kitom prasmėm priimti JAV karius, kada jie bus pasiruošę atvykti į Lietuvą, būti čia ilgą laiką“.

 

Tačiau, kaip byloja faktai, būtent teisiškai Lietuva tam visiškai nepasiruošusi ir tokios sutarties ratifikavimas Seime galimai šiurkščiai pažeistų mūsų šalies Konstituciją.

 

Susiję:

 

Dėl Rusijos atgrasymo Seimo NSGK pirmininkas taip pat pasiryžęs pažeisti Konstituciją  

 

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));