skip to Main Content

 

Daliai Grybauskaitei gresia atsakomybė pagal tris BK straipsnius – „prekyba poveikiu, piktnaudžiavimas, tarnybos pareigų neatlikimas“

 

Seimo Finansų ir biudžeto komitetas, kuris tyria, kodėl A.Kubiliaus vyriausybė 2009-2013 m. itin brangiai (apie 9 proc. metinių palūkanų) skolinosi milijardus eurų iš komercinių bankų, nors tuo metu Tarptautinis valiutos fondas (TVF) siūlėsi žlungančioms valstybėms paskolinti už 1,5 proc., pasiryžęs kreiptis į prokuratūrą dėl A.Kubiliaus ir prezidentės Dalios Grybauskaitės nusikalstamų veiksmų.

Buvusi Europos Parlamento narė Margarita Starkevičiūtė minėtam komitetui rugsėjo 26 d. davė parodymus, kuriuose papasakojo, kad Lietuvos  prezidentė sąmoningai padarė Lietuvos Respublikai milijardinę žalą, nes norėjo atrodyti „žvaigžde“.

Kitaip sakant, prezidentė nurodė savo klapčiukui premjerui Andriui Kubiliui, kad skolintis iš Tarptautinio valiutos fondo (TVF) už 1,5 proc. palūkanų gali tik „impotentai“. Geriau skolintis iš JAV bankų už 9-10 proc. palūkanų – už mažesnes palūkanas niekas neskolino tokiai bankrutavusiai šaliai, kaip Lietuva.  Kadangi skolinamasi buvo milijardai, tai palūkanų skirtumas per daugelį metų skolos mokėjimo taip pat sudaro milijardus, kuriuos mes visi sumokėsime.

Ir viskas – dėl tuštybės – nes Dalia Grybauskaitė norėjo atrodyti labai protinga  – „žvaigžde“, kaip sako M.Starkevičiūtė.

Nors kitą dieną dar dvi „magnolijos“ klapčiukės – kandidatės ją pakeisti Ingrida Šimonytė ir Aušra Maldeikienė užsipuolė  Dalios Grybauskaitės siautėjimų liudininkę M.Strakevičiūtę (Maldeikienė jai pasirašė net mirties nuosprendį :„ji kaip ekspertė, pasirašė sau mirties nuosprendį“), tačiau tereikia pasikelti 2009-2010 m. Dalios Grybauskaitės pasisakymus.

Jose Dalia Grybauskaitė pasakoja, kad Lietuva nesiskolins iš TVF, nes „iš ten skolinasi tik impotentai“.

2009 m. gegužę, vis išrinkta prezidente, D.Grybauskaitė sakė, kad Lietuva susitvarkys ir be TVF pagalbos.

2011 m. pabaigoje D. Grybauskaitė pranešė, kad  paskolos ėmimas iš TVF rodytų, kad nesusitvarkome patys. Be to, neva tada reikėtų mažinti pensijas ir atlyginimus.

Kaip tik tuo metu A.Kubilius grįžo iš JAV, ir paskelbė, kad pasiskolino milijardą dolerių už beveik 10 proc. metinių palūkanų.

Itin ironiška tai, kad gąsdinusi, kad jeigu pasiskolins iš TVF, reikės mažinti pensijas, vyriausybė vis tiek tas pensijas sumažino, o galiausiai, kai niekas nebeskolino, pasikolino iš TVF.

Tada Dalia Grybauskaitė pareikalavo, kad pensijos „būtų gražintos į prieškrizinį lygį“.

 

Visas šis šou tęsėsi visą Dalios Grybauskaitės kadenciją, ir šiuo metu Lietuvos skola siekia 40 proc. BVP.

Visą žalą, kurią padarė Andriaus Kubiliaus vyriausybė, aklai klausydama Vytauto Landsbergio statytinės Dalios Grybauskaitės, paskaičiuos Seimo Finansų komitetas, tačiau jau dabar aišku, kad vien dėl noro pasirodyti „žvaigžde“ Lietuvos užsienio skola padidėjo keliais milijardais eurų.

Tokia A.Kubiliaus ir Dalios Grybauskaitės veikla atitinka net kelis BK straipsnius:

 Atsakomybė už korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas:

 

226 straipsnis. Prekyba poveikiu

 

1. Tas, kas siekdamas, kad asmuo, pasinaudodamas savo visuomenine padėtimi, tarnyba, įgaliojimais, giminyste, pažintimis ar kita tikėtina įtaka valstybės ar savivaldybės institucijai ar įstaigai, tarptautinei viešajai organizacijai, jų valstybės tarnautojui ar jam prilygintam asmeniui, paveiktų atitinkamą instituciją, įstaigą ar organizaciją, valstybės tarnautoją ar jam prilygintą asmenį, kad šie teisėtai ar neteisėtai veiktų ar neveiktų vykdydami įgaliojimus, jam ar trečiajam asmeniui tiesiogiai arba netiesiogiai pasiūlė, pažadėjo ar susitarė duoti arba davė kyšį, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki ketverių metų.

228 straipsnis. Piktnaudžiavimas

1. Valstybės tarnautojas ar jam prilygintas asmuo, piktnaudžiavęs tarnybine padėtimi arba viršijęs įgaliojimus, jeigu dėl to didelės žalos patyrė valstybė, Europos Sąjunga, tarptautinė viešoji organizacija, juridinis ar fizinis asmuo, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.

2. Tas, kas padarė šio straipsnio 1 dalyje numatytą veiką siekdamas turtinės ar kitokios asmeninės naudos, jeigu nebuvo kyšininkavimo požymių, baudžiamas bauda arba laisvės atėmimu iki septynerių metų.

229 straipsnis. Tarnybos pareigų neatlikimas

229 straipsnis. Tarnybos pareigų neatlikimas

)

 

Valstybės tarnautojas ar jam prilygintas asmuo, dėl neatsargumo neatlikęs savo pareigų ar jas netinkamai atlikęs, jeigu dėl to valstybė, Europos Sąjunga, tarptautinė viešoji organizacija, juridinis ar fizinis asmuo patyrė didelės žalos,

baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

 

Dar 2009 m. prezidentė aiškiai sakė, kad TVF pagalbos prašančios šalys demonstruoja politinę impotenciją.

Seimo komitete ekonomistė M.Starkevičiūtė tvirtino, kad baigusi darbą Europos Parlamente ne kartą bandė susitikti su tuomete finansų ministre, bet nesėkmingai: „Bandžiau pas ją patekti, bet I.Šimonytė klausė tik nurodymų iš Prezidentūros ir su niekuo nesusitikinėjo.“

– Ar tiesa, kad I.Šimonytė neįsiklausė į jus, nes vykdė prezidentės nurodymus? – vakar „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Lietuva tiesiogiai“ M.Starkevičiūtės perklausė žurnalistė Daiva Žeimytė.

– Man buvo taip pasakyta. Aš nelabai supratau, kodėl jie taip daro. Paskambinau į Finansų ministeriją ir pradėjau domėtis, kas čia dabar vyksta, aš jau politikoje nedalyvauju, rinkimai praėjo. Man pasakė, kad yra duotas D.Grybauskaitės nurodymas su manimi nekalbėti. Ir viskas, tuo baigėsi visos diskusijos. Daugiau nesiveržiau.

– Jūs taip pat teigėte, kad buvo galimybė užkirsti kelią komerciniams bankams atitraukti savo pinigus iš Lietuvos. Tiesiog reikėjo padidinti tam tikrą kartelę.

– Taip, yra reikalavimas, kiek komerciniai bankai centriniame banke turi laikyti pinigų. Taip buvo nustatyta. Yra specialios formulės, kaip skaičiuojama. Buvo nustatyta 3 proc., Lietuvoje galėjo pakelti iki 8 proc., aš asmeniškai Lietuvos banko valdybos nariams 2008 metais sakiau: pakelkite kartelę, kad neišvežtų pinigų.

M.Starkevičiūtė šalies vadovę netiesiogiai apkaltino finansinėmis spekuliacijomis  esą ji uždirbo iš krizės, nes darė įtaką sprendimams nesiskolinti pigiau ir ragino investuoti į Vyriausybės platinamus vertybinius popierius.

 Krizės metu už Vyriausybės obligacijas buvo mokamos itin didelės, beveik 9 proc. siekiančios, metinės palūkanos. Investavusi į šiuos vertybinius popierius nemažai asmeninių lėšų D.Grybauskaitė esą taip pat gerokai padidino savo santaupas.

– Bet išsiaiškinti šitą dalyką vis tiek reikėtų?

– Taip, būtinai. 2009-2010 m. iš Lietuvos išvažiavo 66 tūkst. žmonių. O 2009-2012 m. – 370 tūkst. žmonių. Lietuvai yra didžiulis smūgis dėl visų sprendimų – ekonominių sprendimų, kuriems jokio pagrindo nebuvo. Nei ekonominio, nei finansinio, nei jokio.

– Jūs apskritai teigiate, kad Lietuvoje jokios krizės nebuvo. Finansų krizė įvyko finansų sektoriuje.

– Aš sakiau, kad pasaulinė krizė įvyko finansų sektoriuje ir ji Lietuvai tiesioginės didelės įtakos neturėjo. Pas mus finansų sektorius labai mažas – 15 proc. nuo bendrojo vidaus produkto, vienas mažiausių Europos Sąjungoje. Tai kaip gali krizė paveikti, jeigu nėra pačio objekto? Bet aš teigiau, kad vykdyta politika iki 2008 m., kai buvo įsisavinamos lėšos, buvo neapgalvota. Tuo metu buvo ginčas, ar sekti Airijos keliu, investuoti į naujas technologijas, ar kaip Portugalija investuoti į kelius. Mes sukalėm viską į kelius ir į statybas, rūmus pasistatėme visi. Dėl to Lietuvoje susiklostė labai sudėtinga padėtis, nes viskas buvo investuota į vieną sektorių – statybas. Statybų sektorius išaugo 167 proc. per 3 metus ar mažiau. Kainos išaugo 11 proc., statybininkai iššaukė kainą kokią norėjo.

 – Bet buvo reikalavimai?

 – Dar nieko nebuvo. Buvo bendros gairės. Paprastai buvo siūlomas TVF, nes jis buvo sukurtas, Europos Sąjungos šalys narės ten mokėjo įmokas.

– Už 1,5 proc.?

– Taip, tuo metu buvo 1,5 proc. Bet aišku, kokiai trukmei skolinasi, kas – svyruoja procentas.

 – Jūs sakote, kad tuo metu buvo tokia galimybė, bet ja buvo nepasinaudota. Žinote, kodėl? Žinant, kad yra tokia galimybė, reikia būti kvailam, kad nepasinaudotum.

– Tuo metu finansų ministras buvo Algirdas Šemetą. A.Šemetai gegužės pirmom dienom asmeniškai rodžiau tą dokumentą ir sakiau: bėk, pasirašyk, kol vėl nepasikeitė, maža, kas atsitiks, lenkai jau pasirašė, tu tik nepavėluok.

 – Ir ką jis jums pasakė?

– Nieko, jis šaipėsi, juokėsi. Jie niekada nieko nesakydavo. Aš galvojau, galbūt žmogus pasižiūrės. Jūs neteisi, kad jie keistai elgėsi. Jokio keistumo. Jeigu aš noriu investuoti savo pinigus už 9 proc. ir iš to užsidirbti, kodėl ne? Tai buvo liberalų ir konservatorių vyriausybė. Liberalų vadovams aš taip pat sakiau ir jie taip pat atsako. Kaip ir atsako tuo metu buvusio prezidento Valdo Adamkaus patarėjai – Ramūnas Vilpišauskas ir Lauras Bielinis. Žmonių skaičius, kuris žinojo, buvo pakankamai didelis.

Dideli pinigai, čia kažkur 600-800 mln. eurų skirtumas tarp tų skolinimųsi.

– Kokiame pavidale tie pinigai?

– Kažkam jie atiteko. Grubiai kalbant, paėmė iš pensininkų, mokytojų, kultūros darbuotojų ir atidavė kažkam. Obligacijų turėtojų registras yra. Tai yra privatus dalykas, saugomas įstatymo, duomenų apsauga – pasižiūrėti, kas gavo, negalima.

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));