skip to Main Content

D.Grybauskaitė reikalauja Seimo patvirtinti jos kišeninį prokurorą, šantažuodama, kad paviešins melagingas pažymas apie politikus

 

Dalia Grybauskaitė pademonstravo aukštąjį pilotažą, reikalaudama, kad Seimas nedelsiant patvirtintų jos pasiūlytą kišeninį prokurorą. Negana to, prezidentė Seimo vadovus šantažavo, kad to nepadarius, bus paviešinti jiems nepalankūs D.Grybauskaitei pavaldžių spec. Tarnybų pranešimai. 

Tokia Dalios Grybauskaitės veikla atitinka bent kelis Baudžiamojo kodekso straipsnius (prievartavimas, šantažas, piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi), tačiau Seimas, kaip nuolankus pudelis, vėl nuryjo šią piliulę.

 

 

Tačiau, „Lietuvos ryto“ žiniomis, už uždarų durų Prezidentūroje buvo kur kas karščiau, nei atsispindėjo viešumoje.

Šaltinių teigimu, D.Grybauskaitė parlamento vadovybę prie sienos iš karto ėmė remti neva turima operatyvine informacija apie konkrečius politikus, kurie siekia sutrukdyti generalinio prokuroro skyrimą.

Šalies vadovė esą leido suprasti, kad jei Seimas ir toliau muistysis ir blokuos dar vieną jos pasiūlytą kandidatą į generalinius prokurorus, ji bus priversta paviešinti tą operatyvinę informaciją.

Pasak „Lietuvos ryto“ šaltinių, prezidentė užsiminė, kad prieš pat slaptą balsavimą dėl Kauno apygardos teismo pirmininko Nerijaus Meilučio kandidatūros Kaišiadoryse esą įvyko susitikimas, kuriame greičiausiai buvę šio miesto teisėjai bandė paveikti būsimą politikų sprendimą.

D.Grybauskaitė įvardijo, kad šiame susitikime dalyvavo trys valdančiajai daugumai priklausantys įtakingi parlamentarai – Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas socialdemokratas J.Sabatauskas, Kaišiadoryse į Seimą išrinktas jo partijos kolega Bronius Bradauskas ir šio komiteto narys „darbietis“ Vytautas Gapšys.

Siūlė „išsipirkti“ postą?

Remdamasi minėta pažyma prezidentė taip pat esą nurodė, kad prieš Kaišiadorių rajono apylinkės teismo pirmininkės Editos Dambrauskienės skyrimą generaline prokurore užkulisiuose itin aktyviai veikė ir opozicijos atstovai – buvęs FNTT vadovas liberalas Vitalijus Gailius bei Mišriai Seimo narių grupei priklausantis buvęs STT pareigūnas Povilas Urbšys.

Kaip konkrečiai šie politikai trukdė skirti E.Dambrauskienę generaline prokurore, šalies vadovė nenurodė.

Tik vėliau Seimo vadovybę pribloškė iš D.Grybauskaitės lūpų nuskambėjusi frazė, kad Kaišiadorių teisėjai buvo siūloma „išsipirkti“ šį postą. Iš ko pastaroji sulaukė tokio siūlymo, prezidentė neatskleidė.

Nemato, su kuo kalbėtis

Prezidentė buvo nepatenkinta ir premjeru Algirdu Butkevičiumi, su kuriuo esą buvo sutarta dėl paramos E.Dambrauskienės kandidatūrai.

Socialdemokratų lyderis viešai tikino, kad frakcija jos kandidatūrai neprieštaraus, tačiau pats net nedalyvavo slaptame balsavime.

„Šiame Seime nėra su kuo kalbėtis“, – valdybos nariams išrėžė D.Grybauskaitė, išgirdusi jų pasiūlymus tartis ne tik su premjeru, bet ir su kitais.

Svarstė ir apie mėnulio fazę

Nors vakarykštis pokalbis su prezidente daugeliui kalbintų Seimo valdybos narių dėl jame nuskambėjusių grasinimų paliko slogų įspūdį, iš Prezidentūros rūmų greitai pasklidusi „operatyvinė“ informacija prajuokino pažymos herojus.

Koalicijos partnerių „tvarkiečių“ į generalinius prokurorus pasiūlytas J.Sabatauskas teiravosi, ar nėra žinoma, kokia galėjo būti mėnulio fazė, kai buvo rašoma ta „operatyvinė pažyma“.

„Tai absoliutus melas – nuo A iki Ž. Nei kartu su B.Bradausku ir V.Gapšiu, nei atskirai Kaišiadoryse nesilankiau ir apie N.Meilučio kandidatūrą, išskyrus pokalbius Seimo frakcijoje, su niekuo nekalbėjau“, – sakė politikas ir apgailestavo, kad pažymas pareigūnai ėmė kurpti remdamiesi išgalvota informacija.

Jam mestą šešėlį J.Sabatauskas sieja su koalicijos partnerių siūlymu prezidentei svarstyti jo kandidatūrą į generalinius prokurorus, taip pat dėl užmojų keisti dabartinę šio pareigūno skyrimo tvarką, daugiau galių perleidžiant Vyriausybei.

„Ko gero, dėl to tame išgalvotame susitikime atsirado ir pasiūlymą pasirašęs V.Gapšys.

Tai tik dar labiau mane įtikina, kad būtina keisti generalinio prokuroro skyrimo tvarką, nes dabar kandidatai išnyra lyg iš niekur“, – kalbėjo socialdemokratas.

Norėtų, kad paviešintų

„Nebuvau, nemačiau, nepažįstu“, – vos atsiliepęs telefonu „Lietuvos rytui“ pareiškė V.Gapšys, dar net nespėjus jo paklausti, ką jis mano apie Prezidentūroje jam mestą šešėlį.

„Darbietis“ tvirtino, jog norėtų pamatyti šalies vadovės cituotą pažymą, kad galėtų per teismus paneigti apie jį esą skleidžiamą melą: „Greičiausiai prezidentės patarėjai ką nors neteisingai nugirdo kalbantis Seimo tualete.

Nes man sunku patikėti, kad tokias nesąmones galėtų rašyti specialiosios tarnybos. Vadinasi, arba jos nusišneka, arba prezidentė tiesiog politikuoja.“

V.Gapšys kategoriškai neigė vasarą lankęsis Kaišiadoryse ar juo labiau ten su kuo nors kalbėjęs apie N.Meilutį.

„Apie šią kandidatūrą kalbėjau tik su prezidentės patarėjais Seime, buvau apie ją susidaręs gana neblogą įspūdį ir atsiliepiau palankiai“, – sakė parlamentaras.

Galėjo susisapnuoti?

B.Bradauskas „Lietuvos rytui“ taip pat kategoriškai paneigė, kad dalyvavo tokiame susitikime, ir svarstė, jog prezidentei galėjo susisapnuoti.

„Galiu pasakyti tik tiek, kad ji tegul greičiau meta savo informacijos šaltinius lauk. Niekada gyvenime to nebuvo, tai visiškas muilo burbulas. O gal jai prisisapnavo? Moterys, žinote, kartais sapnuoja“, – kvatodamasis dėstė B.Bradauskas.

 

Seimo TS-LKD frakcijos pranešimas: frakcija kreipėsi į Seimo Pirmininkę dėl J. Sabatausko vadovavimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui suspendavimo

Seimo opozicijos lyderis, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Andrius Kubilius kreipėsi į Seimo Pirmininkę ir Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnę, reikalaudamas, kad laikinai būtų suspenduotas socialdemokrato Juliaus Sabatausko vadovavimas Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui bei laikinai paskirtas naujas komiteto vadovas.

„Viešai pasirodžius informacijai apie tai, kad šią vasarą Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas su Seimo nariais Broniumi Bradausku, Vytautu Gapšiu ir kitais įtakingais asmenimis Kaišiadorių restorane aptarinėjo generalinio prokuroro paieškas, o po šių aptarimų pastaruoju metu viešumoje pasirodžius svarstymams, kad į generalinius prokurorus galėtų būti siūloma to paties Juliaus Sabatausko kandidatūra bei tokiai idėjai palaikymą viešai išreiškus netgi Socialdemokratų frakcijos seniūnei Irenai Šiaulienei, kyla abejonių, ar Julius Sabatauskas nešališkai gali užimti Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko pareigas tuo metu, kai yra plačiai svarstomi naujo generalinio prokuroro skyrimo tvarkos pakeitimai ir galimos naujo generalinio prokuroro kandidatūros“, – rašoma kreipimesi.

Seimo statuto 18 straipsnio 2 dalis numato prievolę Seimo nariams vengti interesų konflikto, o kol J. Sabatausko krinta šešėlis dėl dalyvavimo neviešuose pasitarimuose, kuriuose su interesų grupėmis buvo galimai aptariamos generalinio prokuroro kandidatūros, ir kol naujasis generalinis prokuroras nėra paskirtas, J. Sabatauskas veikia kaip akivaizdžiai suinteresuotas asmuo.

Pasak Seimo opozicijos lyderio, spaudoje aprašytas faktas, kaip trys valdančiosios daugumos atstovai „derasi“ dėl atsakingų valstybės pareigūnų skyrimo, apskirai skamba kriminališkai.

„Aukščiausius valstybės pareigūnus, taip pat ir generalinį prokurorą, reikia rinkti pagal kompetenciją, patirtį bei reputaciją, o ne pagal kieno nors protekcijas. Kad politikai elgtųsi skaidriai ir balsuotų taip, kaip sako, siūlome, jog generalinis prokuroras būtų tvirtinamas Seime atviru balsavimu. Įregistravome ir tai siūlančias Seimo statuto pataisas“, – sako A. Kubilius, pavyzdžiu nurodydamas Latvijos parlamentą, kuriame aukščiausi valstybės pareigūnai yra tvirtinami atviru balsavimu.

 

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));