skip to Main Content
Buvęs ministras Raimundas Palaitis įsitikinęs: „Informaciją apie operaciją prieš „Snorą“ nutekino V. Gailius ir V.Giržadas“

Buvęs ministras Raimundas Palaitis įsitikinęs: „Informaciją apie operaciją prieš „Snorą“ nutekino V. Gailius ir V.Giržadas“

Aurimas Drižius

Buvęs Vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis, kurio nušalinimą audringai Palangoje šventė dabartinis premjeras S.Skvernelis su komisaras, lieka įsitikinęs, kad informaciją apie banko „Snoras“ užgrobimą nutekino buvę FNTT vadovai  Vitalijus Gailius ir Giržadas, nors prokuratūra jų atsakomybės ir nerado. Tačiau pastarieji tapo „sistemos aukomis“, ir V.Gailius padarė politinę karjerą – patapo liberalu, ir dabar vadovauja jau seniai nieko neveikiančiai Seimo Antikorupcijos komisijai.

Tačiau įdomiausia buvo ne tai, o faktas, kad neseniai VRM poilsiavietės Palangoje vadovas Nesteckis spaudoje pasakė, Skvernelis su policijos komisarais specialiai važiavo į Palangą švęsti R.Palaičio atstatydinimo iš ministru. R.Palaitis atsakė į LL klausimus: 

Kodėl Skvernelis su kitais komisarais taip džiaugėsi jūsų nušalinimu, kad ta proga net nuvažiavo į Palangą švęsti pergalės?

– Taip, viešbučio direktorius pasakojo, kad buvo būtent taip. Nors man tuo metu ne tas buvo galvoje, nes laikas buvo labai įtemptas.

Tai ką jūs jiems padarėte, kad tie komisarai taip jūsų nemėgo, kad net važiavo švęsti pergalės į Palangą?

– Galiu juos suprasti, nes valstybė tada buvo krizėje ir visiems buvo mažinamas finansavimas, ir teko mažinti atlyginimus. Kitas dalykas, kad aš iki šiol esu ilgiausiai dirbęs VRM ministras – beveik 3,5 metus ir matyt, tiems komisaras per tą laiką nepavyko paveikti manęs ir pasiekti savo rezultatų, kaip pavyko su ankstesniais ministrais, kurie turėjo ne tokį tvirtą stuburą.

O kaip jie bandė jus paveikti?

– Oi, ministrų silpnybes jie greitai aptinka – vieniems per alkoholį, kitiems per ginklus ar dar ką nors. 

O gal norite apie tai plačiau papasakoti?

– Nelabai, tai seni įvykiai, ir nelabai noriu apie tai kalbėti. Aš pats tik iš kitų žodžių žinau, kad buvo toks įvykis.

Tačiau priminkite, kas jus nušalino ir kieno iniciatyva?

– Kai aš atleidau FNTT vadovus, susilaukiau „MG Baltic“ žiniasklaidos imperijos didelio puolimo, tame tarpe ir ‚Lietuvos ryto“. Mūsų liberalų ir centro frakcija Seime buvo dėl to pakilusi išeiti iš koalicijos, bet vėliau persigalvojome ir aš atsistatydinau. Nes su ponu Kubiliumi daugiau dirbti nebegalėjau, nes jis buvo kaip ir krikštatėvis tos publikos, kurią aš atleidau, ir su juo vyko pakankamai rimtos kalbos. 

– Tačiau FNTT vadovai Gailius ir Giržadas po šios istorijos tapo herojais – teismas juos gražino į darbą, nepaisant Grybauskaitės norų?

– Jie patapo herojais tik todėl, kad juos palaikė „MG Baltic“ ir ‚Lietuvos ryto“ žiniasklaidos priemonės. Nes ir tie, ir anie buvo suinteresuoti. O dėl ko jie buvo atleisti? Jie gi po slapto posėdžio prokuratūroje, kur buvo aptariama „Snoro“ banko paėmimo ir uždarymo operacija. Jie gi tą informaciją nutekino į „Lietuvos rytą“, ir jame kitą dieną pasirodė straipsnis. Abu turėjo praeiti melo detektorių ir jis parodė, kad abu pareigūnai meluoja, neigdami šį faktą. Tačiau tą nutekinimo operaciją nurašė ant vieno mirusio advokato – straipsnio „Lietuvos ryte“ autorius Arvydas Lekavičius paliudijo, kad neva ne Gailius su Giržadu, o minėtas jau miręs advokatas nutekino šią informaciją į spaudą. Nes tas advokatas buvo Giržado kolega, kai jis užsiėmė privačia veikla, ir kai buvo atleistas iš FNTT.

O koks interesas Gailiui ir Giržadui nutekinti informaciją apie būsimą „Snoro“ banko puolimą?

– Toks ir interesas – pasižiūrėkite, kaip Irenos Degutienės vyro vadovaujamos ligoninės lėšos buvo diena prieš „Snoro“ uždarymą ištrauktos iš „Snoro“ banko.  Kai kurie kiti pasinaudojo ta slapta informaciją ir išsitraukė pinigus iš šio banko. Tai toks ir tikslas.

O apskritai ar buvo pagrindas nušalinti „Snoro“ valdymą ir nacionalizuoti banką?

– Šito dalyko jums reikia klausti Lietuvos banke, bankų priežiūros departamente.

Grįžtame prie Skvernelio. Kokios buvo jo pareigos, kai jus vertė konservatoriai?

– Jis buvo policijos generalinis komisaras, ir aš su juo palaikiau normalius dalykinius santykius. Tiesa, skyrėsi mūsų požiūris į policijos reformą.  Jis norėjo tos reformos esmę sudėti į policijos veiklos įstatymą, o VRM specialistai, kurių pusėje buvau ir aš, norėjo visą reformą sudėti į policijos tarnybos statutą, kad visos pertvarkos galiotų ne tik policijai, bet ir kitiems pareigūnams – ugniagesiams, Viešo saugumo tarnybai ir t.t.

Tačiau didelių pastabų neturėjote Skverneliui, kai buvote VRM ministras?

– Tuo metu įvyko labai skaudus įvykis – sausio 16 d. įvyko demonstracija prie Seimo, ir S.Skvernelis tada buvo operacijos vadovas, o policija pasirodė labai vidutiniškai. Tik tada, kai buvo pasitelkta Madalovo Viešojo saugumo pajėgos iš Kauno ir Vilniaus, situacija tapo kontroliuojama. Bet iki tolo policija jos nekontroliavo. 

Gailius labai jūsų nekenčia, vadina jus „saugumiečių gauja“. Iš kur tokia neapykanta?

– Iš tikrųjų taip, nes Gailiaus istorija tyrė ne VRM, o Valstybės saugumo departamentas. Nes mes net priemonių neturėjome atlikti melo detektoriaus patikrinimą.  VSD darė melo detektoriaus patikrinimą. Šitie asmenys pirmais asmenimis dalyvavo informacijos apie „Snorą“ nutekinimo istorijoje. 

Tačiau kaltinimų jiems niekas nepateikė?

– Vyko VSD ir prokuratūros tyrimas, tačiau viską nurašė ant mirusio advokato. Lekavičius paliudijo, kad neva jis nutekino informaciją apie „Snorą“.  

Tiksliai nepamenu, tačiau Gailius jums tikrai žadėjo atkeršyti?

– Na žinote, kai policija sustabdo girtą vairuotoją, tai tas irgi visus juos atleidžia iš darbo. Tokio pat lygio šnekos. 

Tačiau teismas iš jūsų priteisė atlyginti žalą už neteisėtą atleidimą?

– Tai kita istorija. Aš atleidau Valstybės tarnybos departamento vadovą už daugkartinius darbo tvarkos pažeidimus. Tačiau ta istorija dar nesibaigė, byla yra teisme.

Tačiau kodėl tas Skvernelis taip džiaugėsi, kad jus atleido?

– Aš manau, kad situacija buvo buitinė – komisarai susirinko į Palangą pagerti paprasčiausiai, o kai Nesteckis užėjo pas juos ir paklausė, ką jie čia švenčia, tai tie pajuokavo – pasakė, kad švenčia ministro atleidimą. 

Kokių tai didelių nuoskaudų ant jūsų komisarai negalėjo turėti?

– Iki šios dienos sveikinasi ir bendrauja, tačiau nežinau – gal tos nuoskaudos kur nors giliai paslėptos? Tačiau aš pagrindo tam nematau. 

O su Skvernelio nekilnojamuoju turtu tada nebuvo problemų – jau tada jis turėjo turto, neatitinkančio pajamų?

– Nekreipiau į tai dėmesio. Kitas dalykas, kad ne aš, o prezidentas skiria policijos generalinį komisarą, tik mano teikimu. Tačiau žinote, koks tas mano teikimas – paskambino ir pasako skirti tą arba tą.

Tai čia Dalios Grybauskaitės buvo kandidatas Saulius Skvernelis?

– Taip. Tai įvyko po istorijos, jeigu jūs prisimenate, kai toks policininkas Šostikas girtas avarijoje užmušė tris žmones. Tuo metu kelių eismo saugumas buvo generalinio policijos komisaro pavaduotojo S.Skvernelio atsakomybė. Tačiau nežiūrint į tą aplinkybė, prezidentė jį vis tiek pasirinko. 

O kas stūmė Skvernelį aukštyn? Kokios jėgos padarė jį premjeru, nes tas karjera nuo kelių policininko iki premjero buvo labai greita?

– Nežinau, jis pats pakankamai patyręs, visą laikę buvęs policininku. O tas darbas yra apimantis daug veiklos sferų, ir sugeriantis daug informacijos.  Kas sužinoti, kas už jo stovi, reikia pažiūrėti, kurios žiniasklaidos grupės apie jį daugiausiai rašė, kai jis buvo komisaras ir ministras. Pagal tai daryti išvadas. 

Ar tai „MG Baltic“?

– Neatmestina. 

– O kuo jūs dabar užsiimate, ką veikiate po darbo politikoje?

– Užsiimu investavimu, ta veikla dirbau 12 metų iki darbo valstybės tarnyboje. 

 

Tiek V.Gailius, tiek ir V.Giržadas visada neigė, kad būtent jie nutekino „Lietuvos rytui“ informacija ąpie planuojamą valstybės ataką prieš „Snorą“ 

Facebook komentarai
Back To Top
});}(jQuery));