skip to Main Content

Seimo LSDD frakcijos pranešimas: VTEK tyrimas parodys, ar skaidrumo reikalaujantis G. Landsbergis savo šeimai taiko tuos pačius reikalavimus

2017 m. gruodžio 5 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Gruodžio 5 d. Seimo Lietuvos socialdemokratų darbo (LSDD) frakcija kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją bei Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, siekdama išsiaiškinti, ar Seimo nariui Gabrieliui Landsbergiui dirbant Ekonomikos komitete ir priimant sprendimus energetikos klausimais nekyla interesų konflikto dėl šeimos verslo santykių su „Lietuvos energija“, UAB dukterine įmone „NT Valdos“. Ar parlamentaras G. Landsbergis nepažeidė viešųjų ir privačiųjų interesų, nedeklaravęs savo šeimos verslo ryšių su juridiniu asmeniu „NT Valdos“, priklausančia valstybinei bendrovei.

 

LSDD frakcija primena, kad valstybės valdomos įmonės „NT Valdos“  patalpose adresu  Gervėčių g. 4, Vilniuje, vykdoma Landsbergių šeimai priklausančios įmonės UAB Karalienės Mortos mokykla ir UAB „Vaikystės sodas“ veikla. Dar 2013 m., kai G.Landsbergis dirbo Vyriausybės kanceliarijoje, valstybės valdomoje įmonėje „NT Valdos“ buvo sudarytos išskirtinės sąlygos Karalienės Mortos mokyklai vystyti privatų verslą. 2013 m. balandžio mėn. bendrovė „NT Valdos“, be konkurso suteikė teisę įsteigti Landsbergių šeimai priklausantį privatų juridinį asmenį UAB Karalienės Mortos mokykla. Be konkurso jai išnuomojo 1770 m2 administracinį pastatą ir sudarė ilgalaikę 10 metų valstybės valdomos įmonės turto nuomos sutartį. Pagrįstai galima manyti, jog dėl to nebuvo sudarytos sąlygos kitiems potencialiems nuomininkams pretenduoti išsinuomoti patalpas.

 

„Svarbus ir tas faktas, kad patalpų nuomos kaina ženkliai žemesnė nei rinkos – 3,8 EUR/m2 . Tą patvirtino ir Lietuvos energijos audito tarnyba 2015 metų gruodį atlikusi patalpų Gervėčių g. 4 nuomos ir turto valdymo auditą. Buvo konstatuota, kad santykinai žemi nuomos sutarties su UAB Karalienės Mortos mokykla pelningumo rodikliai“, – sako LSDD frakcijos seniūnas Andrius Palionis.

 

2015 m. rugsėjo 11 d. bendrovės „NT Valdos“ vadovas Olafas Martensas (Olaf Martens) pasirašė sutartį su UAB Karalienės Mortos mokyklos vadove Austėja Landsbergiene dėl naujos mokyklos statybos bendrovės „NT valdos“ lėšomis. Šio projekto vertė net 7 mln. eurų. Valstybinei įmonei „Lietuvos energija“ priklausanti įmonė pagal šią sutartį į privačios naujos mokyklos statybos projektą jau investavo daugiau kaip 270 tūkst. eurų. Valstybės kontrolės auditoriai atlikę auditą savo išvadose pažymėjo: „Pastebėjome, kad vystytas projektas (naujas Karalienės Mortos mokyklos pastatas už „NT valdos“ lėšas) nebuvo viešintas (…). Tokiu būdu nebuvo taikyti skaidrumo, atvirumo ir konkurencingumo principai“.

 

Iškilus į viešumą minėtiems sandoriams, sutartį dėl naujos mokyklos pastatų komplekso A. Landsbergienė suskubo nutraukti, net neprašydama už tai kompensacijos, nors „NT valdos“ ir buvo įsipareigoję atseikėti jai nemenką sumą už netesybas. O 2016 m. UAB Karalienės Mortos mokyklai išnuomotą administracinį pastatą su visais įsipareigojimais poniai A. Landsbergienei bandyta parduoti, tačiau nesėkmingai. Kas gi gali norėti tokios „dovanėlės“? Šiemet gruodžio 20 d. vyks naujas aukcionas.

 

„Ši situacija puikiai atspindi tikrąjį moralinį Landsbergių šeimos veidą. Seimo narys, garsiai kalbantis apie skaidrumą, aukštus skaidrumo standartus pirmiausia turi taikyti sau ir savo šeimai. Tačiau viešųjų ir privačiųjų interesų deklaracijose atsispindi tik Seimo nario žmonos uždarosios akcinės bendrovės, o ne tų bendrovių sandoriai su valstybinėmis įmonėmis. Prašome Seimo Etikos ir procedūrų komisijos išnagrinėti, ar nekyla interesų konflikto Seimo nariui Gabrieliui Landsbergiui Ekonomikos komitete priimant sprendimus, susijusius su šalies energetika, kai šeimos verslo santykiai susiję su valstybinės įmonės „Lietuvos energija“ dukterine bendrove“, – sako Seimo LSDD frakcijos seniūnas A. Palionis.

 

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ : RŪTA MENSONAITĖ, LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJA

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));