skip to Main Content

 

Vieną palapinę KAM pirko už 60 tūkst. eurų

Dėl visų biudžeto milijonų plovimo kalčiausia prezidentė D.Grybauskaitė, sukūrusi „kišeninių“ prokurorų sistemą

Krašto apsaugos ministerija pirko iš UAB „Nota bene“ keturias palapines, už kurias sumokėjo 240 tūkst. eurų.

„Už 60 tūkst. eurų gali namą bet kuriame Lietuvos mieste nusipirkti, – mano Seimo narys Vytautas Kamblevičius, – KAM mano, kad labai gudriai išsisuks – sutartyse parašo, kad ta sutartis su tiekėju yra tik preliminari , ir vėliau tos sutarties rėmuose gali viską pirkti jau be konkurso“.

Ar tokios vagystės įmanomos be politikų stogo?

„Žinoma, kad ne, – mano V.Kamblevičius, – jeigu tie veikėjai neturėtų „stogo“, jau seniai būtų supakuoti. Juk jeigu prokurorai buvo pradėję tyrimą, o paskui nutraukė, matyt, kad jiems liepė nutraukti tuos tyrimus. Manau, kad prokurorai pradėjo tyrimą, rado pakankamai medžiagos, kad įrodyti sukčiavimą, o paskui staiga viską nutraukė. Kažkoks marazmas – eilinis žmogelis iš karto būtų suvalgytas. O jeigu prokuroras paima „riebią“ medžiagą, pradeda tyrimą, ir paskui nutraukia, matyt, kad jam liepia. Aš kitaip negaliu paaiškinti.

„Visi įsivėlę į šį pinigų plovimą, – mano V.Kamblevičius, – nors tie dalykai tik dabar iškilo į viešumą, tačiau tokia betvarkė tęsiasi nuo 2002 m. Visi prikišę prie to nagus, todėl visos partijos nenori, kad tie dalykai būtų eskaluojami.  KAM naudoja grifą ‚Slaptai“, todėl niekas negali jų kontroliuoti ir tikrinti, –  grifas „slaptai“ tapo raktu vagišiams, todėl ministerija tuo piktnaudžiauja“.

 

 Auksinių šakučių“ krašto apsaugos sistemoje istorija įgauna pagreitį ir apauga vis naujomis detalėmis. Ministras Juozas Olekas, kurio vadovavimo ministerijai laikais ir buvo sudarytos šakučių pirkimo sutartys, bando vaizduoti didvyrį, kad jis tariamai pats ėmėsi tirti šią istoriją ir tokiu būdu bando nukreipti dėmesį nuo to fakto, kad jam pačiam vadovaujant ministerijai sutartis ir buvo sudaryta.

Kad tokios „auksinių šakučių“ istorijos suduoda labai didelį smūgį visai krašto apsaugos sistemai – yra akivaizdu. Tačiau, akivaizdu ir tai, kad ši istorija atskleidžia ir platesnio mąsto problemas, kurių negalime nematyti, ir kurios vienaip ar kitaip yra susijusios su socialdemokratais bei viešaisiais pirkimais.

Ministrui rengiame interpeliaciją, nes šioje istorijoje atsiskleidžia vis daugiau įvairių sąsajų, susijusiu ne tik su „auksinėmis šakutėmis“, o tai kelia ir vis daugiau klausimų, į kuriuos gauti atsakymus galime tik interpeliacijos keliu.

„Auksinės šakutes“ krašto apsaugos sistemai pardavė per šias dienas spėjusi išgarsėti UAB „Nota Bene“ kompanija. Jos akcininkais yra Valius Fatėnas, Kęstutis Lesevičius, Paulius Miežys, Vidmantas Šelnys ir Andrius Jazgevičius. Įmonės vadovas A. Jazgevičius.

Ši įmonė jau 2002 metais yra pagarsėjusi „auksinių tualetų“ istorijoje, kai sugebėjo kariuomenei parduoti keturis mobilius tualetus su dušais už beveik du milijonus litus.

Kaip rodo Viešųjų pirkimų tarnybos skelbiami duomenys, šiai kompanijai ypač sekasi tuo metu, kai į valdžią ateina socialdemokratai. Pavyzdžiui, 2008-2012 metais (ministrė Rasa Juknevičienė) ši kompanija yra laimėjusi viešųjų pirkimų už 1 mln. 200 tūkst. eurų sumą, tuo tarpu 2012-2016 metais (ministras Juozas Olekas) – už daugiau nei 20 mln. eurų (žr. grafiką).

 

Žiniasklaida skelbia ir apie neskaidrius už 1,5 mln. eurų šiais metais iš tos pačios UAB „Nota Bene“ pirktus karinius kastuvėlius: http://vz.lt/…/vpt-kariuomenes-uz-15-mln-eur-pirkti-kastuve…

 

Primenama ir apie šios kompanijos 2013 metais kalėjimams tiektą specialią mobiliuosius ryšius turėjusią blokuoti įrangą, kuri neveikė: „Rangovui įdiegti ryšio blokavimo įrangą įkalinimo įstaigose nepasisekė“ (15min)

 

Reikia pastebėti, kad pagal VPT skelbiamus duomenis UAB „Nota Bene“ viso yra laimėjusi viešųjų pirkimų už beveik 42 mln. eurų, iš jų beveik 32 mln. eurų (76%) yra Krašto apsaugos sistemos viešieji pirkimai.

 

Bet VPT duomenys atskleidžia, kad tiems patiems akcininkams prie socialdemokratų labiausiai yra pasisekę ne kariuomenės ar kalėjimų reikaluose, bet socialdemokratų kuruojamoje medicinos srityje ir čia sėkmė gerokai viršija tai, ką jiems pavyko pasiekti su „auksinėmis šakutėmis“ ir „auksiniais tualetais“.

Pasirodo iš esmės tie patys akcininkai (V.Fatėnas, K.Lesevičius, P.Miežys, V.Šelnys) tuo pačiu adresu, kaip ir UAB „Nota Bene“ yra įsteigę ir kitą įmonę UAB „Labochema LT“. Šiai įmonei pagal VPT duomenis 2014 metų lapkričio mėnesį pavyko laimėti milžiniškos apimties Nacionalinio vėžio instituto vykdytų viešųjų pirkimų preliminariąją sutartį dėl laboratorinių reagentų ir priemonių pirkimo už fantastišką, didesnę nei 1.5 mlrd. litų sumą. Pagal VPT skelbiamus duomenis – tai po LNG terminalo laivo pirkimo/nuomos sutarties yra antra pagal apimtį Lietuvos viešųjų pirkimų istorijoje sudaryta sutartis. Neturime duomenų, kaip ir kokiu būdu ši sutartis yra realizuojama, tačiau verta prisiminti, kad Nacionalinis vėžio institutas dideliu politiniu spaudimu buvo įkurtas tik tų pačių 2014 metų balandžio mėnesį, o lapkritį jau paskelbė viešąjį pirkimą didesnei nei 3 mlrd. 800 mln. litų sumai, kurio beveik pusę laimėjo UAB „Labochema LT“.

 

Toks „auksinių reagentų“ pirkimas ir jo metodas turėtų stebinti netgi labiau nei „auksinių šakučių“ pirkimas, bet prie socialdemokratų jau niekas nebestebina…

 

 

 

Pagaliau paaiškėjo, kodėl prokuratūra du metus dengė sukčius, kurie kariuomenei pardavinėjo auksinius šaukštus ir samčius ir kodėl Tvėnybės sąjungos patriarchas Vytautas Landsbergis ragino nekreipti dėmesio į tokią smulkmeną (http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/nuomone-v-landsbergis-vargas-del-samteliu.d?id=72185100) – pasirodo, kad KAM šaukštų tiekėja UAB „Nota Bene“ glaužiai susijusi su konservatorių lyderio Gabrieliaus Landsbergio šeima.  Viešuosius pirkimus vykdžiusios „Nota bene“ kompanijos vadovo Andriaus Jazgevičiaus žmona Lina Jazgevičienė dirba TS-LKD pirmininko šeimos įmonės Karalienės Mortos mokyklos direktore. Pastaroji mokykla priklauso Austėjai Landsbergienei ir pagarsėjo tuo, kad valstybės įmonė ‘Lietuvos Energija“ jai savo lėšomis suprojektavo didžiulį pastatą Vilniaus senamiestyje, ir buvo pasirengusi jį pastatyti, tik įsikišus Seimui, statybos sustojo. Visos valstybės įmonės išlaidos šioms stayboms buvo įskaičiuotos į elektros kainą, kurią sumoka visi vartotojai.

 

Į auksinių šaukštų ir virtuvės įrankių skandalą įsivėlusi bendrovė „Nota Bene“ per paskutinius šešerius metus iš viso viešųjų pirkimų konkursuose laimėjo sutarčių už 27,7 mln. eurų.

 

Paiaškėjo, kad į Dalios Grybauskaitės socialdemokratams iškastą duobę įkrito prezidentės numylėtiniai konservatoriai. Nors Viešųjų pirkimų tarnyba žiniasklaidai pateikė pranešimus, gausiai iliustruotus paveiklėliais su šaukštų kaina parduotuvėje ir kiek mokėjo KAM, tačiau matyt nežinojo, kad už viso šio skandalo kyšo tautos patraircho barzdelė.

 

„Nuolatiniai puolimai ir spaudimas dabartinei Vyriausybei verčia socialdemokratus viešai kelti klausimą dėl nesąžiningos rinkimų kampanijos, – teigiama LSDP pareiškime, – iš oponentų ir Prezidentūros nuolat mėtomų įtarimų, kaltinimų valdančiosioms partijoms matosi, kad Prezidentė Dalia Grybauskaitė tiesiogiai dalyvauja šių rinkimų kampanijoje ir, akivaizdu, kurioje pusėje.

 

Galbūt Prezidentė vietoje aktyvaus, bet nesąžiningo rinkimų žaidimo galėtų deklaruoti savo politinius interesus ir nesislapstydama agituotų už savo kitai kadencijai pasirinktą politinę partiją. Tuomet ir rinkėjams būtų aišku, dėl ko vienas po kito keliami klausimi ar netgi pučiami skandalai dėl vieno ar kito Vyriausybės nario.

 

Šiuo atveju susivienijusių Prezidentūros ir opozicijos partijų taikiniu pasirinktas Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas kaltinamas tuo, dėl ko pats prieš dvejus metus kreipėsi į teisėsaugą.

 

Kodėl prokurorai nutraukė ikiteisminį tyrimą pagal J. Oleko kreipimąsi? Generalinis prokuroras kviečiamas į Seimo socialdemokratų frakciją, tačiau nesiteikė ateiti ir atsakyti, nors uoliai lankosi Prezidentūroje.

 

Šioje pernelyg brangių įrankių istorijoje mįslingi ir konservatorių pėdsakai. Viešuosius pirkimus vykdžiusios „Nota bene“ kompanijos vadovo Andriaus Jazgevičiaus žmona Lina Jazgevičienė dirba TS-LKD pirmininko šeimos įmonės Karalienės Mortos mokyklos direktore.

 

Prielaidų galima įžvelgti įvairių, bet dėl dvigubų Prezidentės standartų  kalba ir faktai. D. Grybauskaitė viešai prabilusi apie savo kelionę į olimpiadą Rio de Žaneire, pranešė apie du ją lydinčius apsaugos darbuotojus. Kodėl nuslėpė, kad jų būta daugiau? Vien nuotraukose užfiksuoti bent trys.

 

Rinkimų kampanijoje dalyvaujančioms politinėms jėgoms turėtų galioti vienodos taisyklės ir dėl interesų deklaravimo, ir dėl įtakos darymo pavaldžioms institucijoms ar pareigūnams, kad valdžia nebūtų vienašališkai formuojama vienos politinės jėgos ar asmens užmačias.

 Priminsime, jog ši bendrovė tiekė Lietuvos kariuomenei „auksinius“ stalo įrankius – tai yra 8 kartus brangiau rinkos vertės, kas, vis tik, yra tik trupiniai, lyginant su tuo, kad ši bendrovė yra laimėjusi viešųjų pirkimų konkursų už beveik 42 milijonus eurų, iš kurių beveik 32 milijonai eurų (76%) yra Krašto apsaugos sistemos viešieji pirkimai.

Bet ir tai dar ne viskas…

Citata iš Andriaus Kubiliaus rašyto pranešimo Facebook socialiniame tinkle:

Bet VPT duomenys atskleidžia, kad tiems patiems akcininkams (kaip ir UAB „Nota bene“) prie socialdemokratų labiausiai yra pasisekę ne kariuomenės ar kalėjimų reikaluose, bet socialdemokratų kuruojamoje medicinos srityje ir čia sėkmė gerokai viršija tai, ką jiems pavyko pasiekti su „auksinėmis šakutėmis“ ir „auksiniais tualetais“. (Andrius Kubilius)

UAB Nota Bene

Pasirodo iš esmės tie patys akcininkai (V.Fatėnas, K.Lesevičius, P.Miežys, V.Šelnys) tuo pačiu adresu, kaip ir UAB „Nota Bene“ yra įsteigę ir kitą įmonę UAB „Labochema LT“. Šiai įmonei pagal VPT duomenis 2014 metų lapkričio mėnesį pavyko laimėti milžiniškos apimties Nacionalinio vėžio instituto vykdytų viešųjų pirkimų preliminariąją sutartį dėl laboratorinių reagentų ir priemonių pirkimo už fantastišką, didesnę nei 1.5 mlrd. litų sumą. (Andrius Kubilius)

Andrius Kubilius kažkodėl nerašo, kiek viešųjų pirkimų tie patys akcininkai yra perėmę valdant konservatoriams kitose ministerijose (neskaitant Krašto apsaugos), todėl šios informacijos mes neturime.

Bet, pamažu tikrasis vaizdas ir politikų bei verslo ryšiai dėliojasi į vietas. Neprimena aukso karštligės valdžios-verslo elito viršūnėse? Kur aukso kasyklos – tai Lietuvos biudžetas.

Pasirašytų sutarčių paieška pagal tiekėją

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));