skip to Main Content

 

 

Nemėgstu Skvernelio, bet dėl žiniasklaidos jis teisus 

Audrius BAČIULIS 2018 10 16

Pačiam keista, kad sėdau rašyti tekstą, ginantį premjerą Saulių Skvernelį dėl jo susikirtimo su žurnalistais. Bet jeigu jis teisus, tai kas belieka? LRT Tyrimų skyriaus žurnalistė Indrė Makaraitytė pasipiktino, esą premjeras „Saulius Skvernelis pasakė, kad mes, žurnalistai, visus metus iki buvusio Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovo Sauliaus Urbanavičiaus atėjimo į Registrų centrą, vogėme duomenis. Net skaičių turi premjeras, kiek žurnalistai pavogė iš valstybės pinigų. 200 tūkstančių eurų.“

Tai ne kas kita, bet labai atgrasus būdas nuslėpti savo pačių gėdingą verslo praktiką. Negirdėjau to Skvernelio pasakymo. Jeigu jis tikrai sakė tiksliai taip, kaip parašė Makaraitytė (kas šiaip jau nėra tikra), tai reiškia tik tiek, jog Skvernelis neteisingai išreiškė savo mintį. Ne, Registrų centro duomenis vogė ne žurnalistai. Jie tiesiog fiziškai negalėjo to daryti, nes neturėjo priėjimo prie duomenų. Registrų centre saugomus valstybei priklausančius piliečių ir įmonių duomenis masiškai vogė ankstesnė Registrų centro vadovybė, kuri, neturėdama tam jokių teisinių įgaliojimų, už dyką dalijo žiniasklaidai Registrų centre saugomus duomenis, už kuriuos kiti fiziniai ar juridiniai asmenys privalėjo mokėti nuo 0,06 iki 0,27 euro už puslapį.

Beje, sumažinti Registrų centro duomenų kainą nuo 0,27 iki 0,06 euro kai kurioms daug duomenų perkančioms įmonėms buvusi vadovybė, kaip teigiama, irgi neturėjo jokios teisės. Ji tai darė savo (galimai korupcine) nuožiūra, nes kai kurios verslo įmonės iš to duomenų pirkimo daugiau nei keturis kartus sumažinta kaina pasidarė gražaus pinigo. Už ką toji Registrų centro vadovybė ir buvo susisiekimo ministro Roko Masulio pašalinta. Grįžtam prie žurnalistų. Ar iki pastarojo skandalo, kai Susisiekimo ministerija paraukė žurnalistams nemokamą prieigą prie Registrų centro duomenų, jūs ką nors girdėjote apie Registrų centro vadovybės makles su duomenų kaina? Ne, negirdėjot. Nes žurnalistai neturėjo jokio intereso apie tai rašyti. Nes puikiai suprato, kad dešimtis tūkstančių eurų (15min.lt žurnalisto Šarūno Černiausko teigimu) kainuojančius duomenis iš Registrų centro gaudavo tik todėl, kad tylėjo apie tai, kaip juos gauna ir nesidomėjo, kas dar, kokiais kiekiais ir už kokią kainą gauna duomenis iš Registrų centro. Grubiai kalbant, buvusioji Registrų centro vadovybė iš valstybės vogtais dešimtis tūstančių eurų kainuojančiais duomenimis pirko žiniasklaidos tylą apie savo veiklą. Mano, gal kiek naiviu, požiūriu, korupcija vulgaris. Kai Susisiekimo ministerijos ir Vyriausybės veiksmų pasekoje šis korupcinis buvusios Registrų centro vadovybės ir žiniasklaidos sandoris buvo išviešintas ir žiniasklaida susidūrė su perspektyva mokėti už Registrų centro duomenis taip pat, kaip visos verslo įmonės, žiniasklaida apkaltino Vyriausybę pasikėsinimu į žiniasklaidos laisvę. Tai ne kas kita, bet labai atgrasus būdas nuslėpti savo pačių gėdingą verslo praktiką. 

 

Tiesos.lt

© Lietuvos žinios

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));