skip to Main Content

 Nors Lietuvos Seimas ketina patvirtinti, kad Astravo AE yra grėsmė Lietuvos nacionaliniam saugumui, ir nepirkti jos elektros, tačiau akivaizdu, kad tai pigus politikavimas ir bandymas nematyti realios problemos – Dalia Grybauskaitė bando bet kokiomis išgalvotomis priemonėmis (tema „rusai puola“ niekas nebetiki, todėl išgalvota, kad patys baltarusiai kažkodėl nori susprogdinti savo šalį) nukreipti visuomenės dėmesį nuo realių problemų – Independence aferos, „Snoro“ užgrobimo, pedofilijos bylos. Lietuvos prezidentė ir yra didžiausia grėsmė Lietuvos nacionaliniam saugumui, nes ji pastoviai kursto karą ir neapykantą kaimynams. Jau neklabant apie gerus santykius su kaimynais, ir Lietuvos ekonominį interesą – didžioji dalis Baltarusijo krovinių keliauja per Lietuvą.

Tas Landsbergio sugalvotas marazmas, kad Astravo AE būtinai susprogs, kertasi su bet kokia logika – juk nuo to pirmiausiai turėtų nukentėti pati Baltarusija, o jos prezidentas Lukašenka, priešingai nei Lietuvos vadovė, visada pirmiausiai rūpinasi savo šalies interesais.

Rimantas Petrikas

1 val. · 

Smūgis Lietuvai.

Atominės energetikos prievaizdai priekaištų Baltarusijai neturi

Praėjusiais metais Baltarusijoje lankėsi TATENA vadovas Yukiya Amano. Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) atstovas pareiškė, kad Baltarusija tinkamai atsižvelgė į Astravo atominės elektrinės aikštelei kylančias išorines grėsmes.

http://lzinios.lt/lzinios/Lietuva/smugis-lietuvai-atomines-energetikos-prievaizdai-priekaistu-baltarusijai-neturi/237389

Ką Lietuva galėjo padaryti, kad suvereni Baltarusija nepriimtų savo valstybei naudingo sprendimo – nestatytų jėgainės? Atsibuskit – Jėgainė JAU STOVI ir pastatyta toje vietoje, kurioje ir STOVI.

Jeigu jėgainės vieta pasirinkta netinkamai, tai iki pradedant statyti Astravo elektrinę ir reikėjo dėti visas galimas ir negalimas pastangas šiai vietai pakeisti, o ne šiandien susėdus diskutuoti beprotybės tema, kas būtų jeigu būtų… kai šaukštai po pietų.

Baltarusijos vadovas – Lukoševičius išmintingai ir sako: Eksploatuojam kartu. Ar nepuikus pasiūlymas iš susiklosčiusių faktinių aplinkybių, kurių jau jokiomis absurdo diskusijomis jokie pusgalviai nebegali pakeisti.

Taip, galėtume kartu dalyvauti statant ir eksploatuojant.

Štai apie ką turėtų kalbėti Lietuvos vadovai su savo kaimynais – apie tarpusavio pagalbą ir bendradarbiavimą,

o ne kliedėti visokias nesąmones nesuderinamas su sveiku protu.

Mes, kaip paskutiniai kvailiai visiškai be reikalo sustabdėm savo atominę jėgainę, nors galėjom už tuos pinigus kuriuos skyrėme uždarymui ją sutvarkyti taip, kad būtų 3 kartus saugesnė už pačią saugiausią pasaulio atominę elektrinę.

Yra tik nuostabu, kodėl šis Astravo klausimas vis keliamas ir keliamas Klano valdomoje žiniasklaidoj?

Manau, mūsų valdantieji beprasmiškai stūgauja todėl, kad nukreiptų pozityvios visuomenės dėmesį nuo lietuvių tautos tragedijos, nuo valdžios kryptingai vykdomo tautos genocido akto, kito paaiškinimo nėra.

Susimastykim kodėl: nebaudžiama korupcija, kodėl teismai priima tik atvirkštinius sprendimus, kodėl totalinis nedarbas, kodėl – rusai puola, kodėl baltarusiška jėgainė – blogis, o lietuviška turėjusi iškilti vietoje Ignalinos – gėris?

Visi iki vieno Lietuvos televizijos piliečiai yra absoliučiai tikintys, kad nugalėti korupciją valstybėje yra neįmanoma, kad valstybėje pasiekti teisingumą yra neįmanoma, kad Lietuvos valstybėje žmogiškai gyventi ir dirbti yra neįmanoma. Netiesa. Tereikia pareikalauti keleto aukštų pareigūnų atsakomybės už nuveiktas veikas ir tereiks keleto dienų daugiausia savaitės, kad valstybė atstatytų prarastą valstybingumą.

Manau, šiandien pasaulyje nėra didesnio priešo Lietuvai, kaip ją valdantys valstybės vadovai.

 

Seimas įstatymu pripažino Astravo branduolinę elektrinę keliančia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui

Seimas, 104 parlamentarams vieningai balsavus už, įstatymu pripažino branduolinę elektrinę, statomą Baltarusijos Respublikoje, Astravo rajone, keliančia grėsmę Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui (projektas Nr. XIIIP-835(2).

 

Įstatyme įtvirtinta, kad Seimas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos būtinųjų priemonių, skirtų apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių, įstatymo 3 straipsnio 4 dalimi ir atsižvelgdamas į Lietuvos Respublikos Vyriausybės vertinimą dėl Baltarusijos Respublikoje, Astravo rajone, statomos branduolinės elektrinės pripažino Baltarusijos Respublikoje, Astravo rajone, statomą branduolinę elektrinę nesaugia branduoline elektrine, kuri kelia grėsmę Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai.

 

„Lietuva imasi lyderystės sprendžiant šį klausimą, šiandien mes darome tokį ne pirmą, tačiau labai svarbų, stiprų žingsnį, tam, kad galėtume užtikrinti mūsų šalies, mūsų visuomenės saugumą, laukia labai daug darbo dirbant, bendradarbiaujant su mūsų kaimynais, įtikinant mūsų partnerius Europos Sąjungoje, tam, kad mes galėtume pasiekti, jog statoma elektrinė arba tos statybos būtų sustabdytos, arba jos eksploatacija niekada nebūtų pradėta, esant tokiai situacijai kaip ši“, – sakė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas.

 

Kaip projekto pristatymo metu pažymėjo energetikos viceministras Simonas Šatūnas, Astravo BE yra arčiau kaip 100 kilometrų nuo Lietuvos Respublikos sienos, todėl dalis Lietuvos Respublikos patenka į jos išplėstinę avarinio planavimo zoną. Baltarusija nepateikė įrodymų, kad pasirenkant aikštelę Astravo rajone Baltarusijos branduolinei elektrinei statyti buvo tinkamai įvertintas Lietuvos gyventojų skaičius, jų pasiskirstymas ir kiti veiksniai, reikšmingi avarinės parengties priemonėms įgyvendinti, radiologinis poveikis Baltarusijos elektrinės normalaus eksploatavimo metu ir jų avarijų atvejais.

 

Taip pat nepateikti įrodymai, kad žalingo jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio gyventojams rizika įvykus sunkiai neprojektinei avarijai, Baltarusijos branduolinė energetika būtų priimtinai žemo lygio. Vyriausybės vertinime pažymima, kad Baltarusija, pasirinkdama statybos aikštelę Astravo rajone, tinkamai neatsižvelgė į galimus seisminius ir kitus gamtinius pavojus. Taip pat nepateikė įrodymų, kad Baltarusijos branduolinės elektrinės aikštelė parinkta vadovaujantis TATENOS saugos reikalavimais.

 

„TATENOS misija buvo ne visos apimties misija, iš šešių modulių atliko tiktai du. Jie buvo susiję tik su branduolinės elektrinės projektų atsparumu išorės pavojams. Tai reiškia, kad nevertinti moduliai dėl pačios aikštelės pasirinkimo ir įvertinimo, dėl jos vietos, įskaitant ir jos poveikį aplinkai. Tai yra du didžiuliai skirtumai“, – sakė viceministras.

 

Pasak S. Šatūno, neatlikti Baltarusijos branduolinės energetikos elektrinės riziką ir atsparumą vertinantys testai (angl. „stress tests“). Baltarusija, nesilaikydama branduolinės saugos reikalavimų parenkant Baltarusijos branduolinės elektros aikštelę ir rengiant šios elektrinės saugą užtikrinančius projektinius sprendimus, pažeidžia Branduolinės saugos konvenciją. Neužtikrinamas apsaugos reikalavimų laikymasis pagal ESPO konvenciją.

 

Atliekant vertinimą, išvadas pateikė šios valstybės institucijos: Valstybės saugumo departamentas, Užsienio reikalų ministerija, Aplinkos ministerija, Energetikos ministerija, Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija, Aplinkos apsaugos agentūra, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos, Radiacinės saugos centras, Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos ir Lietuvos geologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos.

 

Vyriausybės vertinimas dėl Baltarusijos Respublikoje, Astravo rajone, statomos branduolinės elektrinės.

 

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));