skip to Main Content

Artūras Skardžius pratrūko : „prezidentūra veikia teroristiniais metodais“

 

 

Aurimas Drižius

 

Seimo narys Artūras Skardžius, praeitoje kadencijoje vadovavęs parlamentiniam tyrimui dėl milijardinės prezidentės Dalios Grybauskaitės globotos SGD terminalo „Independence“ aferos, šioje kadencijoje sulaukė bandymo jį pašalinti iš Seimo – pradėta jo apkaltos procedūra.

 

Tiesa, už ką konkrečiai Artūrą Skardžių galima pašalinti iš Seimo, nežino net šiai komisijai vadovaujanti „valstietė“ Širinskienė, kuri kažkokiu stebuklingu būdu tapo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininke ir paniškai bijo pajudinti prokuratūros ir teismų mafiją.

 

Pats A.Skardžius sako, kad neįsivaizduoja, už kokius Konstitucijos „pažeidimus“ jam galima inicijuoti apkaltą – šioje Seimo kadencijoje jis tik sustabdė aferą, kai buvo bandoma Dalios Grybauskaitės patarėjų rankomis prastumti Seime aferą, kai Lietuvos jūros akvatorija būtų be konkurso išnuomota užsienio bendrovių piliečiams, kad jie ten galėtų plėsti vėjo energetiką. Be to, buvo bandoma šių projektų prijungimo prie sistemos išlaidas (apie 400 mln. eurų) padengti visų elektros energijos vartotojų lėšomis. Šį korupcinį projektą stūmė buvęs premjero patarėjas Garasimavičius, kuris paaiškėjus šiems faktams, neteko savo pareigų.

 

https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/skvernelis-atleido-politini-pasitikejima-praradusi-patareja-toma-garasimaviciu.d?id=77510355

 

Artūras Skardžius atsakė į LL klausimus:

 

Už ką jums keliama apkaltos procedūra?

– Perskaičiau Konstitucinio teismo išaiškinimą dėl Basčio apkaltos – ten aiškiai pasakyta, kad dėl priesaikos sulaužymo Seimo narį galima kaltinti tik dėl paskutinės kadencijos. Šioje Seimo kadencijoje, gindamas viešą interesą, kaip išvadų rengėjas, pateikiau pasiūlymą, kad sutaupyti beveik pusę milijardo eurų mokesčių mokėtojų  ir elektros vartotojų pinigų. Mat lobistai buvo parengę projektą, kad Lietuvos jūros akvatoriją išnuomoti užsienio piliečiams vėjo energetikos projektams plėsti. Pasiekiau, kad prijungimo prie sistemos kaštus prisiimtų investuotojas. Ir kad būtų privalomas konkursas, rengiant tokius projektus – kad nebūtų taip, kaip buvo bandoma padaryti – neva ateina užsienio valstybė ir atveda privačius asmenis. Toks buvo lobisto Gerasimavičiaus sukurto projekto esmė – tai supratęs, premjeras įvertino jį kaip praradusį pasitikėjimą ir penktadienį išmetė iš savo patarėjų. Gerasimavičius buvo pagrindinis energetikos projektų lobistų stūmėjas, labai glaudžiais ryšiais susijęs su prezidentės patarėjais ir t.t. Jis daugiau laiko praleisdavo „Lietuvos Energijoje“, negu vyriausybėje, ir išsukinėdavo rankas Energetikos ministerijai. 

Taip, tačiau Seimas vis tiek nubalsuos taip, kaip jam bus pasakyta, taip, kaip pvz. Basčio atveju?

– Suprantate, turi būti bent koks argumentuotas pagrindas mano apkaltai – kokiu laiku ir kokį konkretų veiksmą esu padaręs? Aš manau, kad pas Putiną galima sukurti tokį procesą, tačiau manau, kad nereikėtų kopijuoti Kremliaus naudojamo algoritmo ar metodo susidoroti su Kremlių kritikuojančiais politikais. Net ir Putinas tokių metodų netaiko, su kokiais man šiandien tenka susidurti visus metus – tą politinį terorizmą, globojamą iš aukščiausių valstybės institucijų, t.y. iš prezidentūros. Ką Skardžius betirtų, prezidentūrai tas netinka. Tai Gailiui matyt, ant tiek prezidentūros pavadėlis užtemptas, kad jis daro tai, ką jam liepia, kaip tas apsijuosęs diržo modžahedas. Nes kitaip „MG Baltis“ reikalai ir Rimanto Pašakinsko reikalai, matyt pajudės. Nes aš net Seimo nariams išplatinau dokumentus, kuriuose aiškiai matosi V.Gailiaus parašas. Praeitą ketvirtadienį padariau pareiškimą, kad šis reikalas būtų ištirtas, nors Seimo pirmininkas dar nelabai rodo iniciatyvą. Tačiau aš manau, kad galbūt mūsų praktika tą dalyką padarys, nes ant tos pažymos, išsiuntinėtos bankams, yra aiškus V.Gailiaus parašas.

Tai Gailius sakys, kad jis nieko nežinodamas pasirašė?

– Kaip pasirašė neskaitęs? Taigi teismas aiškiai pasisakė, kad KPB apskritai neturėjo teisės tokios pažymos išplatinti. O jie padarė – išplatino KPB pažymą visiems bankams. O V.Gailius dabar sako, kad ten ne jo parašas ir pan. Tačiau kiek žinau, „valstiečiai“ jau ieško, kuo pakeisti V.Gailių Antikorupcijos komisijos pirmininko poste, nes šis postas numatytas opozicijai. Kalba eina apie Sabatauską arba Andrikį. 

O ką manote dėl apkaltos savo asmeniui?

– Konstitucinis teismas bent jau nustatė taisykles – kas ir kaip. Tai reiškia, kad apkalta Seimo nariui, sulaužusiam priesaiką, gali būti skelbiama tik už šią kadenciją, ir turi būti įvardintas konkretus Seimo nario veiksmas. Todėl neįsivaizduoju, kokį veiksmą ta laikinoji komisija dėl mano apkaltos gali nupiešti ar sugalvoti. Juk visa mano veikla – viešojo intereso gynimas. Juk ta mano pataisą kiti bandė visaip ištraukinėti iš projektų – bandė išbraukti priėmimo stadijoje, nes Gerasimavičius tada išsukinėjo rankas Energetikos komiteto pirmininkui, siuntinėjo žinutes ir darė spaudimą per žiniasklaidos priemones – per MG Baltic žiniasklaidos įmones alfa.lt. Gailius pastoviai tuos projektus komentuodavo, o STT pažymos apskritai buvo suklastotos, „nugrybauta“ į šoną, neva ten veikė „vėjininkų“ asociacija, ir kad neva šios srities teisinis reglamentavimas blogas. Tai Seimo teisės departamentas parašė, kad be vyriausybės niekas negali šeimininkauti jūroje – tai yra išskirtinė teisė jūros akvatorijoje, priskirtoje Lietuvai. Gerasimavičiaus kliedesiai buvo surašyti ant STT blanko ir atnešti į Seimą, tai Teisės departamentas tik išsityčiojo iš tos pažymos. Bet tai buvo pretekstas pakeisti įstatymą, ir parašyti, kad be konkurso į Lietuvos jūros akvatoriją gali ateiti užsienio valstybė, o tada pagal 59 straipsnį gali dalyvauti ir kiti privatūs asmenys. Panašiai kaip ir su šilumos ūkiu – „Lietuvos Energija“ atveria duris, tarkim, Kaune ir Vilniuje, ir ten ateina, tarkim, „Fortum“. Ir čia buvo bandoma dirbti pagal tokį projektą, kad „praverti duris“. O kitas dalykas – šio projekto kaštai. LITGRID paskaičiavo, kad šio projekto pajungimo iki Kruonio HAE kaštai būtų 165 mln. eurų, o sistemos balansavimas – dar 200 mln. eurų. Kitaip sakant, apie 400 mln. eurų buvo iššluota iš elektros vartotojų piniginės. Kai aš padariau įstatymo pataisas, kad tai turi padaryti pats investuotojas, ir apmokėti tas išlaidas, tai tada ir prasidėjo tas puolimas prieš mane. Sustabdžiau tuos projektus, pagal kuriuos Lietuvos jūros erdvė būtų eksploatuojama be konkurso, nes tai ribotas išteklius, ir pasiekiau, kad investuotojas privalėtų pats sumokėti prijungimo kaštus. Net šių pataisų priėmimo stadijoje kai kurie Seimo nariai Gerasimavičiaus nurodymu teikė pataisas, kad tai būtų išbraukta, tačiau ačiū Dievui, įtikinau Seimą ir prezidentė pasirašė šias pataisas. Kaip šioje veikloje galima įžiūrėti priesaikos sulaužymą – aš nežinau.  

.

Daugiau apie šį projektą A.Skardžius rašė dar pernai

 

Kaip patarėjas jūrą dalijo

  Artūras SKARDŽIUS 2017 07 17

Seimas prieš dvi savaites pagaliau padėjo tašką tiek daug aistrų sukėlusioje Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo svarstymo epopėjoje. Seimo nariams užteko išminties ir valios nepasiduoti lobistų spaudimui ir elektros vartotojams neteks lenkti kupros prieš „investuotojus“. Dar prieš metus, siekdamas pasinaudoti besibaigiančia kadencija, tuometinis energetikos ministras R. Masiulis ypatingos skubos tvarka mėgino prastumti šį įstatymo projektą. Tačiau Seime sulaukė nemažai kritikos. Kam pažadėta Baltijos jūra? Daugiausia Seimo narių klausimų ir nepasitenkinimo sulaukė siūloma išimtis, kad be konkurso galima suteikti teisę statyti vėjo elektrines Baltijos jūroje. Gudriai užmaskuota siūloma įstatymo nuostata

„Leidimai išduodami konkurso būdu, išskyrus atvejus kai susitarimai dėl šio įstatymo 59 straipsnyje numatytų bendrų projektų su kitomis valstybėmis narėmis nustato kitą tvarką“ turėjo niekam neužkliūti.

Tačiau užkliuvo. Tuomet Linas Balsys piktinosi: „…čia kyšo UAB „Lietuvos energija“ ausys, tos pačios valstybinės kompanijos, kurios machinacijas šiandien Seimui pristatė laikinoji Seimo Energetikos tyrimo ko-misija ir konstatavo didžiules – šimtus milijonų litų iššvaistytas lėšas. Panašu, kad vėl norima ši-tai kompanijai duoti užsidirbti mokesčių mokėtojų sąskaita“.

Įstatymo pristatymo metu Seimo narių klausimų prispaustas tuometinis Energetikos ministras Rokas Masiulis neišlaikė ir prisipažino: „Viena iš tokių šalių yra Liuksemburgas, su kuria mes jau pusantrų metų deramės ir artėjame prie sutarties“. Trojos arklys „investuotojams“ Visu grožiu sumanymo esmė atsiskleidė įstatymo 59 straipsnyje, kuriame teigiama: „Į tokius bendrus projektus su kitomis valstybėmis narėmis gali būti įtraukti ir privatūs asmenys“.

Kai kurie Seimo nariai replikavo prašydami paskelbti tų privačių asmenų sąrašą, tačiau liko neišgirsti. Veikimo braižas kažkur matytas… Ar tik ne Kaune įgyvendinant valstybinės reikšmės atliekų tvarkymo objektą „Kauno kogeneracinė jėgainė“? Čia UAB „Lietuvos energija“ pasinaudodama savo statusu tarsi Trojos arklys kaip savo partnerį atsitempė bendrovę „Fortum Heat Lietuva“. Spauda rašė jog ir šį projektą stumia tas pats Vyriausybėje patarėju dirbantis Tomas Garasimavičius. Aplinkos apsaugos komitetas tuomet nusprendė projektą atmesti, o Ekonomikos komitetas net nesuspėjo pradėti svarstyti – baigėsi Seimo kadencija.

Energetika – patarėjo rankose?

Tačiau vos tik prasidėjo naujo Seimo pavasario sesija, nepakeičiamasis Vyriausybės patarėjas Tomas Garasimavičius jau Ekonomikos komitete pristatinėjo Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo projektą Nr. XIIP-4444. Galimai apeliuodamas į naujų Seimo narių patirties stoką, dėstė: „Nemažai esu prisidėjęs prie rengimo“, „Šio įstatymo tikslas yra inicijuoti tyrimus, atlikti tyrimus. Taip. Tik tyrimus“. Tai sukėlė visų komiteto narių nuostabą, kodėl Vyriausybė negali be įstatymo atlikti tyrimo tik jai išskirtinės nuosavybės teise priklausančioje Baltijos jūros teritorijoje. Dar daugiau – su jo nuomone nesutinkančius Seimo narius patarėjas išvadino melagiais. Energetikos ministerijos vadovai, kurie Vyriausybės nutarimu įgalioti atstovauti Vyriausybę svarstant šį įstatymą Seime tik nuolankiai linkčiojo galvomis, kai savo nuomonę dėsto patarėjas T. Garasimavičius. Ar gali būti kitaip juk patarėjas T. Garasimavičius gina „savo projektą“?

Elektros vartotojų dovana „investuotojams“

Suprantama, dėl tokio savo elgesio patarėjas gavo pylos net nuo Premjero. Tačiau rankų nenuleido ir ėmė veikti subtiliau: vieni Seimo nariai buvo spaudžiami pasitelkus žiniasklaidos atstovus, kuriems galima daryti įtaką. Kitiems asmeniškai nurodinėjo kokios pataisos jam tinka ir jas reikia priimti, o kokios ne. Iki paskutinės šio įstatymo priėmimo dienos buvo brukamos nuostatos, kad reikia be konkurso suteikti teisę privatiems asmenims statyti vėjo elektrinių parką Baltijos jūroje, o jų prijungimo sausumoje ir balansavimo kaštus turėtų apmokėti visi elektros vartotojai. Keisti ir nesuprantami buvo ir Energetikos ministerijos argumentai, kad šimtai milijonų eurų iš elektros vartotojų kišenės yra skatinimo priemonė investuotojams. Perdavimo tinklų operatorius LITGRID tokias „skatimo priemones“ įvertino 165 mln. eurų, o Valstybinė kainų energetikos ir kontrolės komisija (VKEKK) preliminariai įvertino balansavimo kaštus, kurie per elektrinių parko eksploatacijos laiką gali siekti 200 mln. eurų. Susumavus šiuos šimtus milijonų eurų gaunasi visai nekukli „dovanėlė“ elektros vartotojams kuri įvardijama kaip „skatinimo priemonė“ investuotojams. Ir kaip nesutikti su Lino Balsio išsakyta kritika šiam projektui, ir kad „ čia kyšo Lietuvos energi-jos ausys“. Tikrai labai panašu, kad vėl norima šitai kompanijai duoti užsidirbti eletros vartotojų sąskaita. Kam iš tiesų dirba patarėjas? Paklausite kuo čia dėtas patarėjas Tomas Garasimavičius? Gal ir niekuo, jei ne jo veikimas išskirtinai privataus juridinio asmens UAB „Lietuvos energija“ interesams, pasinaudojant patarėjo padėtimi prieš kitus rinkos dalyvius kurie nėra bendrovės „Lietuvos energija“ draugai. Pasirodo Tomas Garasimavičius ne tik patarėjas, dirbantis valstybinėje tarnyboje – Vyriausybėje, bet ir įtakingas UAB „Lietuvos energija“ valdymo struktūroje asmuo. Jis yra „Lietuvos energijos“ rizikų valdymo ir priežiūros komiteto narys bei turi daug kitų įtakingų ir svarbių pareigų. Štai jums ir atsakymas. Ir kaip metų metus tokios patarėjo Tomas Garasimavičius veiklos nepastebėjo ir nevertino Valstybinė tarnybinės etikos komisija (VTEK)? Artūras Skardžius yra Seimo narys

 

 

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));