skip to Main Content

Ar verta mažinti PVM tarifus?

           Prasidėjo rinkimų kompanija ir  „rūpinimasis“ rinkėjais. Beveik visos partijos prakalbo apie PVM tarifo ir tariamą kainų sumažinimą, vartojimo padidinimą.

           Viena aišku, kad sumažinus tarifą, biudžetas neteks konkrečios sumos pajamų. Tačiau ar ši suma pateks tiems, kuriems ji būtiniausiai reikalinga – mažas pajamas gaunantiems ir vargingai gyvenantiems žmonėms, nėra absoliučios tikimybės. Mažai yra vilties, kad sumažės kainos, kurių nekontroliuoja ir negali reguliuoti valdžia. Tuo įsitikinome ne kartą. Pavyzdžiui, naftos kaina sumažėjo tris kartus, o benzino kaina – apie 30 procentų. Taigi, kainos nesumažės ar sumažės 2-3 kartus mažiau negu turėtų sumažėti dėl tarifo sumažinimo, o skirtumas nusės gamintojų ir prekybininkų kišenėse. 

           Kita vertus, daugiausia naudos gaus pasiturinčiai gyvenantys žmonės, kurie perka aukščiausios kokybės ir brangiausias prekes bei maisto produktus, nežvelgdami į jų kainas ir už 5-6 kartus didesne sumą, negu vargingieji piliečiai. Taigi, sumažinus PVM tarifą, jiems bus padovanota tiek pat kartų didesnė PVM suma palyginus su varguoliams padovanota suma. Taigi naudos daugiausia turės turtingieji, o ne vargšai.

           Kelio atgal nėra. Vienintelis kelias vartojimui plėsti  – didinti vargingai gyvenančių žmonių pajamas – minimalią algą ir pensijas ir šiam tikslui panaudoti biudžeto pajamas, kurių bus netekta sumažinus PVM tarifą. 

 

Petras Navikas, buvęs Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkas

2016-04-05

 

                      

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));