skip to Main Content

Ar prieinamas šiuolaikinis gydymas susirgus inkstų vėžiu?

 

Kovo 10 d. LR Seimo spaudos konferencijų salėje Pasaulinei inkstų vėžio dienai skirtoje spaudos konferencijoje  „Ar prieinamas šiuolaikinis gydymas susirgus inkstų vėžiu“ dalyvavo LR Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė, Lietuvos chemoterapeutų draugijos pirmininkas Alvydas Česas, Nacionalinio vėžio instituto (NVI) direktorius prof. Feliksas Jankevičius, NVI vyriausioji mokslo darbuotoja dr. Giedrė Smailytė, Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ prezidentė Ugnė Šakūnienė. 

 

 “Inkstų vėžiu kasmet Lietuvoje suserga beveik 800 žmonių, – sako Nacionalinio vėžio instituto direktorius prof. Feliksas Jankevičius. – Inkstų vėžys gana ilgai vystosi be simptomų. Pagal statistiką 50 proc. atvejų inkstų vėžys nustatomas atsitiktinai, atliekant ultragarsinius ar kitokius tyrimus. Trečdalis atvejų nustatoma  labai pavėluotai, kai liga jau būna išplitusi. Taigi labai aktualu gerinti ankstyvąją diagnostiką ”.

 

Pasak prof. F. Jankevičiaus, kai pacientas ateina su skundais, atsiradusiu krauju  šlapime, skausmu juosmens srityje, kosuliu ar dusuliu, padėti jam jau sunku, nes liga taip išplitusi, kad operacija negalima, belieka tik gydymas vaistais. “Šiuo metu turime ir labai jaunų inkstų vėžiu sergančių pacientų, – sako profesorius. –  Tai lemia pasikeitęs gyvenimo būdas, žalingi įpročiai. Pirmos stadijos atveju penkerius metus išgyvena beveik 100 proc. pacientų, ketvirtos stadijos – tik 20 proc.“.

 

Prof. Feliksas Jankevičius pabrėžė, kad  Lietuva Europoje pirmauja pagal sergamumą inkstų vėžiu, o mirtingumo rodikliai mūsų šalyje taip pat yra patys aukščiausi visoje Europoje.

 

Iš kitų  ES šalių Lietuva galėtų pasimokyti, kaip reikia edukuoti visuomenę, kad žmonės suprastų, kiek daug svertų išsaugojant sveikatą yra jų rankose.  “Yra pagrindo teigti, jog tradicinė mūsų gyvensena – problema numeris pirmas sprendžiant inkstų vėžio problemą, – sako prof. F. Jankevičius. – Manoma, jog su bloga mityba gali būti susijusios epigenetinės pažaidos, atsakingos už  inkstų vėžio riziką. Taip pat  visuomenė turėtų įsisąmoninti, kad kartą per metus būtina profilaktiškai pasitikrinti sveikatą”.

 

Pasak D. Mikutienės, dėl pasikeitusio gyvenimo būdo inkstų vėžio atvejų Lietuvoje ne tik daugėja, bet jis jaunėja. Apie 30 proc. atvejų diagnozuojama pažengusių stadijų liga.

 

“Prieš metus kalbėjome ta pačia tema, kėlėme klausimus apie gydymo prieinamumą, – sako LR Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė. –  Ar šiandien jau pasikeitė situacija, ar galime pasakyti kiekvienam Lietuvos piliečiui, kuriam likimas lėmė susirgti inkstų vėžiu, kad šiuolaikinis gydymas jam bus paskirtas ir tęsiamas ligai atsikartojus. Mes turime nepamiršti, kad ir kokie būtų brangūs vaistai – žmogaus gyvybė brangesnė.”

 

Remiantis statistika Lietuvoje sergamumas inkstų vėžiu ir mirtingumas nuo jo yra didelis, palyginti su kitomis Europos šalimis.

 

 „Efektyvus gydymas turi būti užtikrintas visiems pacientams, – teigia Lietuvos chemoterapeutų draugijos pirmininkas Alvydas Česas. – Norint pasiekti geresnių rezultatų ne tik Lietuvos, bet ir Europos lygmeniu, turi būti suteiktas finansavimas vadinamam antraeiliam gydymui. Labai norėtųsi, kad tokių svarbių medikamentų įvedimo procesai vyktų greičiau, nes tai pacientams suteiktų galimybę gauti visavertį gydymą.“

 

Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ prezidentė Ugnė Šakūnienė atkreipia dėmesį į tai, kad būtina įgyvendinti visų ligonių teisę gauti gydymą ir kartu gydytojų teisę savo pacientus gydyti jiems tinkamiausiais vaistais.

 

Inkstų vėžys sudaro apie 2–3 proc. pasaulyje diagnozuojamų piktybinių navikų, kasmet nustatoma apie 340 tūkst. naujų šios ligos atvejų. Šis navikas dažnesnis tarp vyrų nei tarp moterų (214 ir 124 tūkst. naujų atvejų atitinkamai).

 

“Lietuvoje inkstų vėžys sudaro apie 4 proc. visų naujai diagnozuojamų susirgimų, – sako Nacionalinio vėžio instituto vyriausioji mokslo darbuotoja dr. Giedrė Smailytė. – 2012 metais mūsų šalyje buvo diagnozuota 770 naujų inksto vėžio atvejų: 434 vyrams ir 336 moterims. Tarp mirčių nuo vėžio priežasčių  inkstų navikai sudaro apie 3 proc., o mirusių nuo inkstų vėžio skaičius yra apie 250 kasmet. 

 

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: JUVENTA SARTATAVIČIENĖ, NACIONALINIS VĖŽIO INSTITUTAS

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));