skip to Main Content

 Ar neteks mokėti už apsilankymus miške?

 Aleksandro Stulginskio universitete kartu su Lietuvos Aplinkos ministerija buvo surengtas ir balandžio šeštą dieną įvyko pasitarimas (konferencija).  Gausus akademinės bendruomenės, buvusių ir esamų miškininkų, privačių miškų savininkų, medienos perdirbėjų bei visuomeninių veikėjų būrys atvyko tartis dėl racionalaus miško naudojimo nuostatų, kaip darnaus šio gamtinio išteklio panaudojimo pagrindų. Po išklausytų pranešimų į lektorato pastabas ir klausimus atsakinėjo Seimo pirmininkas Viktoras Pranskietis, Aplinkos ministras Kęstutis navickas ir pranešėjai. 

 Po pasitarimo pakalbinau „Žaliosios Lietuvos“ vadovą Rimantą Braziulį, kuris vienas iš pirmųjų, dar tik ketinant įgyvendinti „miškų ūkio pertvarkyma (reformą)“, įžvelgė įvykių raidoje komercializavimo dėsningumus ir pavojaus požymius.

 – Rimantai, ar lūkesčiai, su kuriais atvykote į šią konferenciją, buvo patenkinti?

 –  Manau pagrindiniai keliami klausimai liko be neatsakyti. Nors ir nebuvo išgryninta pagrindinė nuostata – didinti ar nekeisti miškų kirtimo apimtis, dalyvių nuomonės išsiskyrė. Vieni teigė, kad miškai tolygiai plečiasi ir siekiant neprarasti ūkiškai svarbaus gamtinio išteklio, dera kirsti … Kiti tvirtina, kad tokia nuostata abejotina, o jei ir ji pagrįsta, tai klausimas kokiu gamtai, visuomenei ir ūkiui nežalingu būdu reikia pasiimt medieną?

 Svarbiausia – kaip sudomintoji pusė panaudos šio pasitarimo pasekmes (konferencijos rezultatus)? Turiu omenyje pramoninkus ir taip toliau. Ar lobuojant   verslui palankius politinius sprendimus nebus pasakyta, kad mokslas pasisako už kirtimų didinimą. Atitinkamai bus primetami dvidešimčia, trisdešimčia ar penkiasdešimčia nuošimčių didesni kirtimai. Pasitarimo pasekmėje atsiranda tokia galimybė, tame slypi ir pavojus.

 Tikrovėje miškininkai, kaip praktikai, ir mokslininkai nesutaria. Antrieji teigia, kad medienos Lietuvos miškuose daugėja, jos iškertama per mažai, kiti teigia, kad kirtimai didėja netolygiai. Ir gyventojai apie tai liūdyja, kad nuo Tarybinių laikų miškuose plynių padvigubėjo.

 Tikėjausi sulaukti pasiūlymų, kurių dėje nėra. Apsiribojama tik samprotavimais ir esant tokiai nepibrėžtai nuomonių būsenai, galimi gamtai ir visuomenei labai nepalankūs sprendimai.

 – iki pat diskusijos pradžios pasigedau perdirbėjų dalyvavimo ir pastabų, kurie kaip ir turėų būti viena iš sudomintųjų pusių. Kas Jūsų nuomone yra tikrais Lietuvos miškų labo vartotojas (gavėjas)?

 – Pasitarimo metu keliatą kartų buvo pabrėžta, kad miškai turi ne tik medienos kietkubių, bet ir rekriacinę reikšmę. Lietuvos gyventojams tai kraštovaizdis, poilsio, sportavimo vietos, grynas oras, pobūviai prie ežerų, pasivaikščiojimai. Antra – tai kuro išteklius. Medienos granulės šiuo metu jau yra tiek pabrangę, kad labiau apsimoka deginti rusiškas dujas. Toks pat likimas gali ištikti ir malkas. Trečia – tai atsikuriantis statybinių medžiagų ir baldų pramonės gamtinis išteklis. Ir šiuo atveju mūsų mediena politizuotų sprendimų dėka labai sparčiai gali tapti tokių pramoninių magnatų kaip IKEA poreikių tenkinimo ištekliumi. Manoma, kad tada Lietuvoje bus sukurtos papildomos darbo vietos. Tačiau, jei darbininkui bus mokami vargani šeši šimtai eurų, reikšmingų pokyčių tikėtis neverta. Šiuolaikinėse pramonės įmonėse gamyba yra didžiaja dalimi automatizuota ir daug žmonių nereikia. Sakykim vieno milijono kubinių metrų perdirbimui, bus pasamdyta šimtas darbininkų … Ar tai turės įtaką mūsų gerbūviui?

 – Su panšia motyvacija buvo prastuminėjama ir skalūnų dujų gavyba. Atseit bus sukurtos papildomos darbo vietos. O pasirodo vietiniai gyventojai būtų samdomi tik dviem valytojų ir trijų kebabų pardavėjų etatams …

 Besibaigian pasitarimui iš prezidiumo lektoratui nuskambėjo klausimas: „kiek jūs pasiruošę mokėti už ketvirtos kategorijos miškų išsaugojimą ir jų lankymą?“. Kaip Jūs vertinate šį klausimą? 

 – Tokį klausimą galėjo užduoti tik stambių tarptautinių korporacijų agentas. Jo manimu miškai nebepriklauso plačiai visuomenei. Mat, jei skurdūs gyventojai pageidauja kad miškas tenkintų jų poreikius, prašom susimokėti. Jei ne, mes elgsimės kaip tinkami … ir tai ne jūsų reikalas, kas su jais bus daroma. Žmogus tiesiog išsidavė kieno interesus jis atstovauja. 

Pokalbį užrašė „Barsukas“

 

{youtube}56Jsjf5MQq8{/youtube}

Pokalbio vaizdo įrašas https://www.youtube.com/watch?v=56Jsjf5MQq8

 

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));