skip to Main Content

Aplinkosaugininkų reketas: susimokėk arba nutrauk veiklą

 

Vos prieš tris mėnesius veiklos licenciją iš Aplinkos apsaugos agentūros gavusiai „Autogamintojų ir importuotojų asociacijai“ (AGIA) jau siūloma jos atsisakyti. Dėl licencijos buvo kreiptasi dar šių metų vasarį, Aplinkos apsaugos agentūra jos išdavimą vilkino beveik pusę metų, tačiau metams planuotas veiklas ir užduotį atliekų surinkimui liepia įgyvendinti per likusius kelis mėnesius, kitu atveju bus nusitaikoma į banko garantiją. Verslininkams teiraujantis, kokią išeitį šioje situacijoje siūlo pati Aplinkos apsaugos agentūra, atsakymas pribloškia – nutraukti veiklą.

 

AGIA direktorė Rita Zdanevičienė teigia, jog dėl licencijos išdavimo dokumentai buvo pateikti dar vasarį. Paprastai šis procesas trunka apie 2 mėnesius, tačiau AGIA atveju tęsėsi beveik pusmetį. „Per šį laikotarpį ne kartą apsikeitėme raštais, taip pat vyko susitikimai. Į vieną buvome jų pakviesti paaiškinti, ką turime omenyje sakydami, kad planuojame kurti skaidrią apskaitos sistemą. Sprendimas dėl licencijos priimtas birželį, po jo Aplinkos apsaugos agentūra dar du mėnesius su keliais bankais derino formuluotes garantiniam raštui, tad licenciją asociacija atsiėmė tik rugpjūčio pabaigoje“, – teigia R. Zdanevičienė.

 

Vos gavusi licenciją, AGIA pateikė Aplinkos apsaugos agentūrai prašymą pagal realią situaciją koreguoti veiklos planus, kurie buvo pateikti dar metų pradžioje. Asociacija norėjo mažinti veiksmų apimtis, atsižvelgiant į tai, kad vietoj planuotų trijų ketvirčių ji veiklai iki metų pabaigos dėl biurokratinių procesų teturėjo kelis mėnesius. Tačiau Aplinkos apsaugos agentūros atsakymas narius pribloškė – jame teigiama, kad, agentūros manymu, patikslintas planas derinimui turėjo būti pateiktas iki liepos 1 d., nors asociacija anuomet dar net neturėjo veiklos licencijos ir nebuvo aišku, kada ją turės, o pateikti  veiklos planai iki tos dienos taip pat nebuvo patvirtinti agentūros. „Valiūnas ir partneriai Ellex“ teisininkas Tomas Šliogeris teigia, jog oficialiai asociacijos veikla pradedama išdavus licenciją, tad šiuo atveju AGIA veiklos pradžia turėtų būti laikoma būtent 2016 m. rugpjūčio 12 d. Teisininkas stebisi, kaip iš asociacijos reikalaujama per kelis mėnesius įgyvendinti visų metų planą. Be to, rugsėjį Aplinkos apsaugos agentūra patikrinimo akte konstatavo, kad AGIA antrą šių metų metų ketvirtį veiklą vykdė netinkamai ir pareiškė, kad neįvykdžius metinių planų nukreips reikalavimus į banko garantiją. Sudaromas įspūdis, kad tikėtasi, jog tuos veiklos planus asociacija turėjo būti pradėjusi vykdyti nelegaliai, nes II-ąjį ketvirtį asociacija dar neturėjo nei licencijos, nei agentūros patvirtintų veiksmų planų. 

 

R. Zdanevičienė teigia, jog sužinojus apie Aplinkos apsaugos agentūros ketinimus kėsintis į banko garantiją, alternatyvaus sprendimo bandyta ieškoti ir bendromis valdžios bei verslo jėgomis. Susitikimo, kuriame dalyvavo ir Aplinkos apsaugos agentūros direktorius Robertas Marteckas, metu agentūros atstovai išsakė nuomonę, jog teisiškai šios situacijos išspręsti niekaip neįmanoma ir pasiūlė atsisakyti licencijos. „Susidūrėme su savotišku valdžios institucijos reketu: nesvarbu, kad savu laiku veiklos negalėjote pradėti ne dėl savo kaltės – susimokėkite, prarasdami banko garantiją, arba atsisakykite licencijos. Jeigu situacija yra neaiški ir mes kreipiamės dėl jos išaiškinimo, paprastai pažodžiui sulaukiame tokio atsakymo: Aplinkos apsaugos agentūra vadovaujasi teisės aktais ir spręsdami situacijas ateityje vadovausis teisės aktais. Jeigu atsisakysime licencijos, kas gali garantuoti, kad kreipiantis dėl naujos vėl neatsidursime tame pačiame rate?“, – retorinį klausimą užduoda asociacijos vadovė.

 

Iki šiol asociacijos steigėjai atliekų tvarkymo įsipareigojimus vykdė savarankiškai. „Sprendimas burtis į asociaciją buvo priimtas žvelgiant į ateitį, nes savarankiškai tvarkyti atliekas darosi vis sunkiau. Matėme sinergijos galimybes kartu padaryti daugiau, geriau, atnešti teigiamų pokyčių šioje srityje. Deja, iš pažiūros aiškus asociacijos steigimo procesas tapo užsitęsusiu galvos skausmu bei realia grėsme neįvykdyti reikalavimų, nepagrįstai gauti milžiniškas baudas ar pradėti licencijos gavimo procesą iš naujo“, – pasakoja R. Zdanevičienė. 

 

Apie Autogamintojų ir importuotojų asociaciją (AGIA): „Autogamintojų ir importuotojų asociacija“ yra licencijuota savanoriška, ne pelno siekianti, visuomeninė organizacija, savo gretose jungianti alyvų, apmokestinamųjų gaminių (įskaitant baterijų bei akumuliatorių) gamintojus ir importuotojus. „Autogamintojų ir importuotojų asociacija“ įsteigta 2015 m. rugsėjo 15 d. Asociacijos steigėjai: Lietuvoje pasaulinius automobilių gamintojus „Wolkswagen“, „Audi“ bei „SAAB“ atstovaujanti UAB „Autojuta“, vienintelė Lietuvoje automobilių filtrų gamintoja UAB „Maturė“, akumuliatorių ir automobilių atsarginių dalių platintoja UAB „Auviras“ bei savo parduotuvių tinklą ir autoservisus turinti Jiezno UAB „Juta“. 

 

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));