skip to Main Content

Apie „gero studento“ įstatyminį reglamentavimą

 

Tikiuosi, jog šis straipsnis, kuris galbūt yra labiau kaip mano nuomonė, pasieks net ir aukščiausias valstybės galvas, nors kaip ir dauguma mano amžiaus kolegų, kurie rašo straipsnius panašiais pasipiktinimo klausimais, dažniausiai būna neišgirsti. Na, o jeigu?…

 

Esu studentas. Nemažą gyvenimo dalį pragyvenau mažame miestelyje, teko gyventi ir Kaune, ir užsienyje, pamatyti skirtingas mokymo sistemas. Vis dėl to ateitį nusprendžiau sieti su Lietuva (nors kuo toliau, tuo labiau mintis gyventi Lietuvoje atrodo kaip utopija), baigiau gimnaziją Lietuvoje. Svajonė buvo studijuoti arba muziką (bet supratau, jog Lietuvoje tam niekas nesuteiks galimybių gyventi iš šios veiklos), arba politikos mokslus, ar bent jau kažką iš politikos mokslų srities. 

Apie valstybinius egzaminus, manyčiau, neverta net šnekėti, kadangi ta tema yra diskutuojama, piktinamasi kiekvienais metais, tačiau niekas nesikeičia, dėl ko daugelio abiturientų svajonės studijuoti tai, ką jie nori bliūška į šipulius. Kas lieka tokiems abiturientams? Arba mokėti už mokslą, kuris ir taip kainuoja gerokai per daug ir tikrai ne kiekvienos šeimos kišenė gali tokius pinigus leisti vardan jų atžalų ateities (o jeigu ir turi – tai sveikinu esant prie tos retesnės grupės, kuri gali nesirūpinti savo studijomis), arba pradėti gyventi savarankiškai, važiuoti dirbti į užsienį, prarasti motyvaciją mokslui, eiti tarnauti į kariuomenę arba bandyti laimę ir stoti ten, kur papuls, svarbiausia, kad tik nemokamai. Aš esu prie tos trečiosios grupės studentų, kurie jau dėjo savo studijų pasirinkimus bet kur. Todėl ir įstojau mokytis teisę į Kauno kolegiją. 

Atrodo, jog čia yra vienas juokas įstoti į teisę, nes reikia mažo balo. Dėstytojai irgi nestokoja humoro, klausdami „kodėl stojote į teisę būtent čia?“ Visa auditorija tyli ir atsakymas iš dėstytojų visuomet būna toks pat – „Dėl to, kad niekur kitur neįstojot?“… Atrodo juokinga, bet aš tai pavadinčiau „sad but true“. Galvojau, jog esant tokioj programoj galėsi lengvai mokintis net ir nemokamoje vietoje ir būti atsipalaidavęs, tačiau dėstytojai pradeda spausti nuo pirmų dienų. Ir būna taip, kad dėdamas mažai pastangų sugebi baigti pirmą pusmetį ~7 balų zonoje. Viskas atrodytų kaip ir nieko – maždaug vidutiniškas studentas. Bet… Pradėjo pasipilti tokie straipsniai žiniose, jog žadama keisti ‚gerai besimokančio studento“ standartus. Paskaitai – tai net ausys linksta nuo tokio valstybės „valdžios“ absurdiškumo. 

Dar balas 7 + 0 akademinių skolų norint išlaikyti vietą valstybės finansuojamoje vietoje atrodė pakenčiamai, nors ir tai neįtiko nei man, nei daugeliui studentų, kurie tikrai aktyviai domisi naujienomis. Ir ačiū Dievui, jog šis dalykas buvo vetuotas mūsų prezidentės. Atrodo, jog viskas apsiramino… Bet ne. Šiandien vėl teko sužinoti apie dar labiau idiotiškumo lubas pramušantį „valdžios“ pasiūlymą įteisinti 3 kategorijų studentus, iš kurių tie, kurie turi mažiausią pažymį (5-6 balų studentai bus vadinami „slenkstininkais“) praras valstybės finansuojamą vietą, o kitos grupės irgi turi tikrai „debiliškų“ reikalavimų, kaip pvz.: ¾ visų pusmečio įvertinimo pažymių turi būti puikaus įvertinimo (tai yra 10), o likęs ketvirtis – slenkstinio (5-6 balų). Kas jiems leidžia taip galvoti neatsižvelgiant į studijų programas, į esamą finansinę situaciją? 

Paimkime kaip pavyzdį tokias studijų programas kaip teisė, inžinerija, medicina. Ar visur tas balas 8 bus lygus 8? Tikrai ne. Inžinerijoje jau ir tipišką pažymį pasiekti yra puikus rezultatas. Medicinoje mokytis žemiau 9 yra nepadoru, na, o teisėje galima tikrai ir pakankamai lengvai užsidirbti gerą, puikų pažymį. Ir dar Studentų Sąjungos prezidentas yra patenkintas tokiomis studijų reformomis. Labiau realesnis variantas atrodo, jog dauguma susivoks, koks absurdas ši studijų reforma yra ir tikrai netylės, nes kitaip neįmanoma. Atrodo, jog gyvenam čia tam, kad dabar jau tikrai tik vergautume kariuomenėje, kuri irgi yra absurdas (bet tai jau kita tema) arba išvažiuotume iš gimtinės tam, kad mūsų Seimo ponams ir kitiems valdininkams liktų daugiau pinigų. Good job, Seimas, Lietuva tuoj išnyks iš žemėlapio per jūsų nežabotą „grybavimą“. Tikiuosi, jog skaitantys šį straipsnį palaikys mano idėją ir tikrai netylės. Studijos padaro žmones atviresnius ir tikiuosi tai pagaliau pasitvirtins. 

 

 

Studentas

Augustas Dranseika

 

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));