skip to Main Content

Seimo frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ pranešimas: „A. Verygai gresia laisvės atėmimas iki 2 metų“

Generalinė prokuratūra sprendžia, ar pradėti ikiteisminį tyrimą sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai dėl galimai melagingų paaiškinimų teikimo Pasaulio sveikatos organizacijai (PSO).

 

Po partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininko Remigijaus Žemaitaičio kreipimosi į Generalinę prokuratūrą, sprendžiama, ar pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimai melagingų duomenų teikimo apie nelegalaus alkoholio vartojimą Lietuvoje. Tokią informaciją A. Veryga Pasaulio sveikatos organizacijai teikė prieš tapdamas ministru.

 

Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (BK) 235 straipsnio 1 dalyje yra numatyta, kad tas, kas pateikė melagingus parodymus būdamas ekspertu ar specialistu, pateikė melagingą išvadą ar paaiškinimą yra baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

 

„Gyvename teisinėje valstybėje. Tokios bausmės yra numatytos BK. Tik teismas gali nuspręsti, ar buvo padarytas nusikaltimas ir kokios bausmės vertas nusikaltimą padaręs asmuo: viešųjų darbų ar laisvės atėmimo“, – sako R. Žemaitaitis.

 

2017 m. gegužės 16 d. sveikatos apsaugos ministro A. Verygos pakviestas PSO Europos regiono biuro Lėtinių neinfekcinių ligų ir sveikatos stiprinimo viso gyvenimo laikotarpiu departamento direktorius dr. Gaudenas Galėja (Gauden Galea) paskelbė informaciją, jog lietuviai yra labiausiai prasigėrusi tauta pasaulyje. Anot PSO, pernai kiekvienam Lietuvos gyventojui vidutiniškai teko po 16 litrų gryno suvartoto alkoholio, o skaičiuojant asmenis nuo 15 metų – net 18,2 litro! PSO atstovas pristatė pagrindinius, su alkoholio vartojimu susijusius, statistinius duomenis, kurie Lietuvoje ypatingai prasti. Pasak dr. G. Galea, šiuo metu Lietuva pirmauja ne tik Europoje, bet ir pasaulyje pagal suvartojamo alkoholio kiekį. Be to, šalis patenka į dešimtuką tų šalių, kur daugiausia kepenų cirozės atvejų ir į ketvertuką tokių šalių, kuriose daugiausia su alkoholio vartojimu susijusių vėžio atvejų. Kol alkoholio vartojimas kitose pasaulio šalyse mažėja, Lietuvoje, anot jo, vartojimas išlieka stabilus ir net auga.

 

Tačiau 2017 m. gegužės 30 d. Lietuvos statistikos departamentas paskelbė visai kitus duomenis: praėjusiais metais kiekvienam vyresniam nei 15 metų šalies piliečiui teko 13,2 litro suvartoto alkoholio. Palyginus su 2015 m., vidurkis sumažėjo net 0,8 litro.

 

„Tikiuosi, kad Generalinė prokuratūra tinkamai įvertins pono A. Verygos nuopelnus. Tačiau, kas įvertins, kokią žalą Lietuvos reputacijai padaro tokie „ekspertų“ veiksmai. Kas atsakys už Lietuvos vardo juodinimą ir lietuvių, kaip neva didžiausių pasaulio girtuoklių, šmeižimą?“, – piktinasi R. Žemaitaitis.

 

Lietuvoje veikia PSO biuras, kurio vadovė yra Ingrida Zurlytė. Taip pat Lietuvoje yra du oficialūs PSO dokumentacijos centrai (Vilniuje – Lietuvos nacionalinė medicinos biblioteka, Kaune – Lietuvos sveikatos mokslų medicinos universiteto biblioteka). Lietuvos sveikatos mokslų universitetas yra oficialiai įteisintas kaip su PSO bendradarbiaujantis centras lėtinių neinfekcinių ligų srityje, o Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas nuo 2012 metų patvirtintas kaip Žalos mažinimo srities bendradarbiavimo su PSO centras. Naujas Lietuvos ir PSO bendradarbiavimo reiškinys yra aktyvėjantis mūsų šalies ekspertų dalyvavimas PSO misijose NVS ir kitose šalyse, kurie teikia duomenis PSO organizacijai.

 

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: ASTA MARKEVIČIENĖ, LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));