skip to Main Content

Ramūnas Karbauskis nusitaikė į 50 mln. eurų ES paramą savo ūkiams

Aurimas Drižius

Žemės ūkio ministras „valstietis“ Bronius Markauskas buvo išprievartautas pakeisti ministerijos taisykles taip, kad didžioji dalis ES paramos kaimui atitektų Seimo Kultūros komiteto pirmininko Ramūno Karbauskio valdomo „Agrokoncerno“ įmonėms.

Mat pagal ministerijos parengtą taisyklių projektą numatoma, kad ūkininkai gautų paramą iki 50 tūkst. eurų, o „juridiniai asmenys“ – iki 1 mln. eurų.

Toks sprendimas yra idealiai „subalansuotas“ Ramūno Karbausko valdomam „Agrokoncernui“, kuris valdo 50 žemės ūkio srityje dirbančių įmonių. Kiekviena jų pagal naujas taisykles gautų ES paramą iki 1 mln. eurų. Ministerijoje kalbama, kad po tokio taisyklių pakeitimo ministras vaikščiojo nudelbęs akis.

Pats R.Karbauskis taip prisistato : „Savo veiklą kompanija pradėjo 1990 metais, kaip nedidelė, konsultavimo paslaugas teikianti, prekybos įmonė. Šiuo metu Agrokoncerno įmonių grupė yra išaugusi į 50 dinamiškai besiplečiančių įmonių susivienijimą, galintį Lietuvos žemdirbiams konkurencingomis kainomis pasiūlyti geriausias paslaugas, pažangiausias technologijas ir kokybiškiausius produktus. Per 2015-2016 m. sezoną Agrokoncerno įmonių grupė pardavė prekių ir suteikė paslaugų daugiau kaip už 413,5 mln. eurų“.

Deja, bet Seimo dauguma buvo reikalinga R.Karbauskiui tik todėl, kad galėtų susišluoti ES paramą – tokia banali tiesa išlindo pro lozungus apie tautinius kostiumus, tautos išblaivinimą ir sukultūrinimą.

„Iš esmės žemės ūkio rėmimo programa yra tokia – ES duoda pinigus ir leidžia pačioms šalims spręsti, kaip tuos pinigus panaudoti, – sakė LL šaltiniai, – todėl Žemės ūkio ministerija dažnai kaitalioja savo prioritetus – vienais metais remia tą sritį, kitais metais – kitą. Iš esmės šiame procese turėtų dalyvauti ūkininkai arba paramos gavėjai, tačiau viską sprendžia ministerija, arba tiksliau – politikai. Turi būti dialogas su ūkininkais, tačiau tokio dialogo nėra. Man teko dalyvauti keliuose ministerijos posėdžiuose – juose vėl formaliai deklaruojama, kad bus pagalba vidutiniams ir smulkiems ūkiams, nes tai efektyvu, tačiau ŽŪM taisyklėse atsiranda visai kitokios nuostatos, kad visą ES paramą pasiims keli dideli latifundiniai ūkiai. Pvz., 2018 m. programoje aptarinėjama ūkio valdų modernizavimas, tam tikslui randama 50 mln. eurų, ir nors tokia suma turi būti skiriama smulkiems ūkininkams, tačiau jiems skiriama tik 15 mln. eurų, o dideliems – 50 mln. eurų. Diskusijose aiškiai sakoma, kad ūkininkams parama sieks iki 50 tūkst. eurų, dideliems – iki 400 tūkst. eurų, o juridiniai asmenys gaus parama iki 1 mln. eurų. Tai baisiai pavojinga, nes vienas juridinis asmuo turi penkias arba dešimt įmonių, ir visos jos gali gauti po vieną milijoną eurų. Akivaizdu, kad tokius kriterijus atitinka tik R.Karbausko „Agrokoncernas“. 

 

Laisvas laikraštis paprašė minėto dokumento kopijos, gavo ministerijos atsakymą, kad jis dar „svarstymo stadijoje“:

Aurimas Drizius <llredakcija@gmail.com>

11:36 (prieš 2 valandas)

 
skirta jurga.vaiciune
 
 
 
 
 
dabar ZUM svarstoma ES parama valdu modernizavimui juridiniam asmenims – numatoma parama iki 1 mln. euru

 
reikia tokio projekto  kopijos

 

 

 

 

 
 

Jurga Vaičiūnė

13:37 (prieš 18 minučių)

 
skirta man
 
 
 
 
 

Projektas derinimui teisės aktų duomenų bazėje (TAPIS) bus apie gruodį. Šiuo metu vyksta svarstymai su soc. partneriais.

 

From: Aurimas Drizius [mailto:llredakcija@gmail.com
Sent: Wednesday, October 18, 2017 1:31 PM
To: Jurga Vaičiūnė <JurgaP@zum.lt>
Subject: Re:

 

 

 

Aurimas Drizius <llredakcija@gmail.com>

13:38 (prieš 17 minučių)

 
skirta Jurga
 
 
 
 
 
atsiųskite projektą
 
 
„Nors tas projektas vis dar svarstymo stadijoje, matome tokius pavojingus ženklus, – LL sakė vienas ūkininkų atstovas, nenorėjęs prisistatyti, nes „gali turėti reikalų su ministerija“, – Lietuvoje yra kokie trys ūkininkai, kurie turėtų naudos iš tokios tvarkos, tačiau pagrindinis, žinoma, būtų Ramūnas Karbauskis.. Žinoma, dabar viskas priklauso nuo mūsų pilietinės valios – kiek žmonės pasipriešins tokiai tvarkai. Aišku, „latifundininkams“ gali priešintis tik tiek, kiek gali, nes mūsų jėgos nelabai lygios. Nes vieni perka sprendimus pinigais, o kiti gali priešintis tik savo pilietine valia“.
 
Ūkininkas sakė matantis ir daugiau vadinamųjų „žaliųjų valstiečių“ apgaulės pavyzdžių. „Nors deklaruojama, kad viskas yra gerai, tačiau daroma visiškai priešingai, – sakė jis, – pvz., „valstiečiai“ buvo įsipareigoję perduoti daug funkcijų žemdirbių savivaldos organizacijoms, o dabar matosi, kad daroma priešingai. Vyksta tik pačios ūkininkų savivaldos skaldymas, kad būtų galima ją geriau valdyti“.
 
Ūkininką labai neramina ir masinės žemdirbių varžytinės. „Prisimename Smetonos laikus, kai ūkininkai prarasdavo visą turtą, – pasakojo jis, – dabar yra paskelbta šimtai ūkininkų varžytinių, jų sąskaitos areštuotos, atimama žemė ir namai. daroma viskas, kad iš žmonių būtų atimta žemė ir namai, ir kad jie būtų priversti emigruoti. Masiškai vyksta tokie antisocialiniai dalykai, ko niekur kitur nėra. Ir niekas apie tai nekalba. Už menkiausią skolą ūkininkų turtas parduodamas varžytinėse, ir tai vyksta masiškai. Kokiam seniūnui nepatikai – jis tau surašė baudą už kokį nors aplinkosauginį pažeidimą, ir po mėnesio tavo turtas jau parduodamas varžytinėse“. 
 
 
 
 

 

 

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));