skip to Main Content

                                                                             

     Juozas IVANAUSKAS

 

Disidentas Valdas Anelauskas: „Lietuva, tarsi pigi kekšė, kuriai reikia sutenerio, kad ją apgintų, tam „gynėjui“ atidavė visą save!..“

 

Nepaisant LR Konstitucijos 137 straipsnio teiginio: „Lietuvos Respublikos teritorijoje negali būti masinio naikinimo ginklų ir užsienio valstybių karinių bazių“, likus kelioms dienoms iki išrinktojo prezidento Donaldo Trampo inauguracijos, sausio 17 d. Lietuva ir JAV pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kuri dar labiau sustiprino šalių partnerystę ir bendradarbiavimą gynybos ir saugumo srityje. Dokumentą, kuris esą apsaugos mūsų valstybę nuo „puolančių rusų“ Krašto apsaugos ministerijoje pasirašė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis ir JAV ambasadorė Lietuvoje Anne Hall. 

Kaip teigiama, naujoji sutartis papildys jau veikiančius susitarimus, kuriuos šalys sudarė  dvišaliai ar per NATO aljansą, ir prisidės prie plataus spektro karinės veiklos, stiprinsiančios JAV ir Lietuvos partnerystę saugumo srityje. Tai pirmasis tokio pobūdžio dvišalis susitarimas, detaliai apibrėžiantis JAV pajėgų statusą Lietuvoje. Supaprastintos formalios procedūros, palengvintas JAV karių ir ginkluotosioms pajėgoms priskirtų asmenų atvykimas ir buvimas Lietuvoje, palengvintas bendrų pratybų, kitų projektų vykdymas. Minėta sutartis įsigalios po to, kai ji bus ratifikuota LR Seime.

Baltijos šalių ir amerikiečių derybininkai skubėjo pasirašyti karinio bendradarbiavimo sutartis iki 45-ojo JAV prezidento inauguracijos, nes pradėjus dirbti naujai Baltųjų rūmų administracijai šis klausimas, labai tikėtina, būtų nustumtas į politinės darbotvarkės apačią…

Tuo tarpu naujasis JAV prezidentas Donaldas TRAMPAS, duodamas interviu Vokietijos laikraščio „Bild“ ir britų dienraščio „Times of London“ žurnalistams, kritikavo Vokietijos kanclerę Angelą Merkel dėl jos vykdomos migracijos politikos, gyrė „Brexit“, Didžiosios Britanijos pasitraukimą iš ES, o taip pat pareiškė, jog NATO yra ATGYVENA, pasenusi organizacija, turinti rimtų problemų, kadangi šis karinis aljansas buvo sukurtas prieš daug, daug metų, gyvuojant TSRS, tuo metu, kai niekas nekalbėjo apie terorizmą. Pagaliau Trampas pridūrė: „Iš Amerikos laukiama, kad ji saugotų šalis, kurios nemoka tiek, kiek derėtų, o tai yra nesąžiningas elgesys su JAV“. Jis priminė, kad tik penkios šalys moka tiek, kiek turėtų.

Valdžią uzurpavusių LANDSGRYBIŲ paranojiška rusofobija grindžiamam Pabaltijo šalių militarizavimui nepritaria blaiviai mąstantys tautiečiai, atsparūs sisteminei propagandai. JAV gyvenantis disidentas Valdas ANELAUSKAS išskirtiniame interviu „Laisvam laikraščiui“ teigia: „Lietuvos, Latvijos ir Estijos egzistavimo politiniame pasaulio žemėlapyje visa esmė iki šiol buvo – amerikiečių globalaus dominavimo mechanizmų aptarnavimas. Lietuva, tarsi pigi kekšė, kuriai reikia sutenerio, kad ją apgintų, tam „gynėjui“ atidavė visą save!.. O šitas „gynėjas“, kiek tiktai nori, tiek ir naudojasi Pabaltijo šalimis. Bet ar ilgai visa tai gali tęstis?!..“, – retoriškai klausia V. Anelauskas. Disidento nuomone, „pasirašyta karinio bendradarbiavimo sutartis galutinai „įteisina“ okupacinės kariuomenės Lietuvoje statusą ir netgi pastato JAV kariškius aukščiau Lietuvos įstatymų. Dabar bus panašiai kaip Okinavoje, kur amerikonai kareiviai jau daug metų prievartauja vietines japones ir nieko Japonijos teisėsauga jiems negali padaryti, kadangi amerikonams ten negalioja Japonijos įstatymai“.

Vos tiktai primeni tautiečiams, jog Lietuva, nepaisant Konstitucijos, tapo jankių „demokratijos eksporto“ bombomis, JAV pasaulinės hegemonijos marionete, tuoj pat sukyla prolandsberginė-grybauskinė klika, pseudopatriotai rusofobai, karo kurstymo propagandos praplautais smegenimis kliedintys apie „teroristinę“ valstybę Rusiją ir Lietuvą „puolančius rusus“. Akivaizdu, jog pragaištinga landsbergizmo politika, sėjanti nesantaiką bei konfrontaciją su Rytų kaimynais, kurstanti Trečiąjį pasaulinį karą, LT valdžiagyviams pasitarnauja dūmų uždanga stambaus masto politinės korupcijos nusikaltimams pridengti, tokioms aferoms, kaip „Mažeikių naftos“ atidavimą amerikiečių kompanijai „Williams“, LEO.LT aferą, banko „Snoras“ užgrobimą ir sužlugdymą, SGD terminalo „Independence“ nuomą ir kt. Milijardinę žalą mūsų valstybei padarę politikieriai šiandien bene garsiausiai šaukia – „RUSAI PUOLA“…

—————————————————————————————————

 

— Kaip žinia, sausio 20 dieną Donaldas Trampas bus prisaikdintas 45-uoju Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentu. Šia proga papasakokite, kokios Amerikoje tvyro nuotaikos inauguracijos išvakarėse?

— Dabar amerikiečių visuomenės atmatos ruošia didžiules riaušes Vašingtone Trampo inauguracijos metu, kokių per visą JAV istoriją dar nėra buvę!.. Kaip suprantu, norima viską ten sutrikdyti, per iškilmes protestuotojai žada suparalyžuoti JAV sostinės gyvenimą. Riaušininkams bus masiškai dalijama už dyką marihuana ir kiti narkotikai. Atvirai apie tai kalbama, net laikraščiai rašo, tad nežinau, kokia bus reakcija ir pasekmės. Žodžiu, JAV nusimato labai karšta sausio mėnesio pabaiga. Kai viskas užsibaigs, galėsime plačiau apie tai pakalbėti. 

— Nejau Amerikos valdžia nesiims jokių prevencijos priemonių?

— Kaip galima spręsti iš pastaruoju metu pasirodančių pranešimų žiniasklaidoje, specialiosios tarnybos ir sostinės policija mano, jog saugumo užtikrinimas per naujojo prezidento inauguraciją Vašingtone sausio 20 dieną gali tapti pačia sudėtingiausia tokio pobūdžio operacija šiuolaikinėje istorijoje. „Aš negaliu įsivaizduoti sudėtingesnės saugumo užtikrinimo požiūriu inauguracijos negu būsimoji“, – cituojamas buvęs JAV Nacionalinio saugumo departamento sekretorius Maiklas Čertofas.

Po praūžusių per Ameriką tarsi cunamis riaušių, įvykusių prieš iškart po prezidento rinkimų, ir apskritai per kelis paskutinius metus, aš manau, atėjo laikas duoti triuškinantį atkirtį ir padėti tašką. Kaip sako amerikiečiai, enough is enough (gana yra gana). Naujojo JAV prezidento komanda nuo to ir turėtų pradėti, tuo aiškiai parodant vidiniams teroristams, kad tolerancija jų atžvilgiu baigėsi… Manau, užtektų keletą įsisiautėjusių „black lives matter“ negrų be jokių ceremonijų sušaudyti nusikaltimo vietoje, kiti kaip mat išsilakstytų, lyg išsigandę zuikiai. Šiaip gi jie yra labai bailūs, todėl didelėmis gaujomis ir siautėja. O kai jaučiasi galintys daryti bet ką, nesusilaukdami už tai jokios realios bausmės, nebent nedidukę baudą už „smulkų chuliganizmą“, tada „narsuoliais“ patampa… Davus šiems vandalams ryžtingą atkirtį, kiti iškart nurimtų, praeitų noras riaušes kelti… 

Aišku, tada reikėtų ir visus jiems prijaučiančius, tiesioginius riaušių kurstytojus, kaip čia juos vadina „bleeding heart liberals“ – kraujuojančiomis širdimis liberalus, susemti, izoliuoti nuo visuomenės. Aliaskoje yra pakankamai gerų vietų, kur jie galėtų marihuana užterštus smegenis gryname ore pravėdinti. Gal tada nuo empatijos ir tolerancijos, nuo „genderizmo problemų“ pasveiktų… 

Tiktai tokiu būdu būtų galima išspręsti amerikiečių visuomenę kamuojančias vidines problemas. Tada gal ir pavyktų, kaip prezidentas Donaldas Trampas žada, padaryti Ameriką vėl didžia. Kilniam tikslui pasiekti reikia radikalių priemonių ir sprendimų. Kaip mano pamėgtas dainininkas Boidas Raisas vienoje savo dainų sako, reikia „brutalaus daržininko“, kuris įvairiomis piktžolėmis užžėlusį daržą išravėtų… 

Žodžiu, 45-tasis JAV prezidentas Donaldas Trampas galėtų atlikti Amerikoje išties istorinį darbą, ryžtingai išmėždamas šitas Augėjaus arklides!.. Svarbiausia nebijoti, kad už tai tave pavadins „fašistu“, juk politinės atmatos ir taip naująjį prezidentą „fašistu“ vadina. Prieš keletą dienų laikraštyje „New York Times“ buvo patalpintas didžiulis per visą puslapį skelbimas, raginantis kovoti prieš Trampo „fašistinį režimą“. Tarp pasirašiusiųjų – JAV Komunistų partijos (pasirodo, ir tokia čia yra) atstovas, juodaodis Karlas Diksas.

— Donaldas Trampas, ne kartą viešai išreiškęs abejones dėl JAV žvalgybos agentūrų išvadų, esą Rusija kišosi į pernai vykusius Amerikos prezidento rinkimus,  „absurdiškais“ vadinęs teigimus, kad Maskva  bandė padėti jam laimėti, per spaudos konferenciją Niujorke sausio 12 dieną vis tiktai pripažino sutinkąs su JAV žvalgybos nuomone, jog į Demokratų partijos Nacionalinio komiteto kompiuterius įsilaužė Rusijos hakeriai. „Manau, tai buvo Rusija“, – sakė jis. Nejau prezidentas Trampas pasidavė neokonų spaudimui?

— Susipažinęs su minėta žvalgybos ataskaita, Trampas tą pačią dieną davė interviu „New York Times“, kuriame visa tai pavadino „politine raganų medžiokle“. Jis taipogi paskelbė atskirą pareiškimą, kuriame sakoma: „žvalgybininkų ataskaitoje nėra jokių rimtų įrodymų, kad kibernetiniai įsilaužimai kaip nors paveikė rinkimų rezultatus“.

— Tačiau D. Trampo pagrindinis padėjėjas Reincas Priebusas interviu televizijai „Fox News“ teigė, kad naujasis prezidentas prašys žvalgybos bendruomenės „pateikti rekomendacijų“. Pasak jo, D. Trampas  „tikrai gali imtis veiksmų prieš Rusiją“, nors ne kartą tvirtino, kad sieks pagerinti ryšius su Maskva. Panašu, jog apgulties sąlygomis vyksta taktiniai manevrai?

— Nors D. Trampas savo viešuose pasisakymuose dabar tarsi sutinka, kad Rusija galimai siekė kažkaip įtakoti rinkimus, tai nieko nekeičia. Tuo pat metu naujasis prezidentas ir toliau ragina gerinti santykius su Rusija, tvirtindamas, kad tik kvailiai to nenorėtų. Sekančią dieną po žvalgybos agentūrų ataskaitos paskelbimo jis pareiškė: „Turėti gerus santykius su Rusija yra geras, o ne blogas dalykas. Tik kvaili žmonės arba juokdariai gali manyti, kad tai yra blogai! – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė žinutę D. Trampas. – „Kai tapsiu prezidentu, Rusija mus gerbs labiau nei dabar,  abi šalys kartu spręs daugybę rimtų pasaulio problemų!“. Tame pačiame „Twitter“ tinkle Trampas pašiepia visus, kurie mano, kad Rusijos kibernetinės atakos apskritai vyko: „Vienintelė priežastis, kodėl kalbame apie įsilaužimą į prastai apsaugotus Demokratų partijos Nacionalinio komiteto serverius, yra tai, kad demokratai smarkiai pralaimėjo ir jiems dėl to gėda“.

   Dėl absurdiškos isterijos, pastaruoju metu kilusios Amerikoje bei visoje Europoje, galima pagalvoti, Putinas visagalis supermenas, nulėmęs rinkimų baigtį. JAV žvalgybos pareigūnai neseniai pareiškė: „Rusija – absoliučią veiksmų laisvę turinti pasaulio politikos veikėja!..“. Kaip tai reikėtų suprasti? Ar Rusija yra tik pajuokos objektas, „atsilikusi“, „žlunganti valstybė“, „civilizuoto Vakarų pasaulio benzino kolonėlė“, ar vis tiktai super valstybė, gebanti daryti didelę įtaką kitoms valstybėms? Jeigu nuolat sakoma, kad rusai – „vatnikai“, „visiški degradai“, kaip gi tada protinga ir pažangi Amerika nesugebėjo užkirsti kelio tokių „atsilikėlių“ kibernetinėms atakoms?!. 

Propaganda ir kaltinimai paprasčiausiai bazuojasi ant tokių teiginių: „gali būti“, „tikriausiai“, „tikėtina“, „galimas daiktas“ ir t. t. Tada nereikia jokių įrodymų. Čia lygiai kaip su „masinio naikinimo ginklais“ Irake, kai JAV žvalgyba paskelbė visam pasauliui – esą Irakas turi baisų cheminį ginklą, kurio iš tikrųjų nebuvo. Jie patys vėliau tai pripažino, tačiau Irako valstybę vis tiek sunaikino!.. Amerikos žvalgybininkų kuriami kibernetinių išpuolių scenarijai ir hipotezės apie Rusijos hakerių nusikalstamus veiksmus, kaip gerai pakomentavo galimai būsima Prancūzijos prezidentė Marine Le Pen, skamba lyg senos priekabios kalbos: „Kad ir kas atsitiktų, visada bus kalti rusai“. Marine Le Pen teigė esanti apstulbusi, kad Amerikos žvalgyba taip piktinasi nešvariais kibernetinio šnipinėjimo triukais, nors buvęs JAV žvalgybininkas Edvardas Snoudenas atskleidė, kad pačios JAV nelegaliai sekė praktiškai visus Europos šalių lyderius. 

Man kartais atrodo, kad gyvenu kreivųjų veidrodžių karalystėje. Kai išaiškėjo, kad JAV slapta klausėsi savo „partnerių ir draugų“ Vakaruose, šie kelias dienas apsimetė, kad pyksta, o toliau ir vėl viskas gerai… Užtat dabar, žiūrėkit, kaip vieningai visi piktinasi Rusijos „kibernetinėmis atakomis“. Tikras absurdas!..

Mes puikiai žinome, Amerika visada kišasi į rinkimus kitose valstybėse, pavyzdžiui, Ukrainoje ir netgi toje pačioje Rusijoje. O gal JAV nerėmė buvusio „Fermerio“, pensininko V. Adamkaus kandidatūros į Lietuvos Prezidentus?.. Ar tik ne amerikonai kompiuteristai yra kalti, kad per priešlaikinius Prezidento rinkimus 2004 metais, kai K. Prunskienė pradėjo lenkti V.Adamkų, staiga ėmė ir „užlūžo“ kompiuteriai?.. Net jeigu Rusija ir remia Trampą, ji valstybinių perversmų nedaro, kaip Amerika padarė Ukrainoje, daug kur kitur, tame tarpe ir Lietuvoje, nes už Prezidento Rolando PAKSO nuvertimo tikrai JAV CŽV ilgos ausys kyšo!..

— Kas gi svarbiau: kas nutekino elektroninius laiškus ar tai, kas juose parašyta? Juk iš Demokratų partijos kompiuterių pavogtus laiškus rašė ne rusai, o JAV politikai. Ar nesvarbu žinoti, kad JAV Demokratų partijoje vyko nešvarūs žaidimai H. Klinton naudai? Jeigu viskas būtų sąžininga, nežinia, ar H. Klinton būtų įveikusi Sandersą, o šis gal būtų paskui nugalėjęs Trampą? Iki ausų prisidirbę demokratai dabar bando mesti šešėlį ant „puolančių rusų“?

— Aišku, jog būtent taip ir yra. Anot Marine Le Pen, buvo „atskleistos giliausios ponios Hilari Klinton mintys ir jos duoti įsipareigojimai“, visų pirma, finansų pasaulio galingiesiems. Taigi M. Le Pen, kaip ir Trampas, pasakė iš tiesų tą patį: sukelta kibernetinių įsilaužimų isterija tėra pasiteisinimas dėl nesėkmės. Hilari Klinton „buvo sistemos numylėtinė, žiniasklaidos numylėtinė, pasaulio politinės klasės numylėtinė, bankų numylėtinė“. Kaltinti rusus dėl to, kad žmonės prieš visa tai balsavo – „APGAILĖTINA“, – sakė M. Le Pen.

Net jeigu rusai ir būtų nutekinę slaptą informaciją, teisingai pastebėjote, ne patys rusai kompromituojančius laiškus parašė. Koks skirtumas, kokiu būdu gaunama informacija? Man nesvarbu, kas paviešino, nes esmė turinyje: ar paviešinta skandalinga informacija apie H.Klinton yra tiesa?.. Matyt, čia galioja dvigubi standartai. O gal negeri darbai, apie kuriuos paskelbia rusai, dėl to tampa gerais?.. Nutekinti laiškai kompromituoja H. Klinton ir Demokratų partiją, informacija nėra sufabrikuota, nors ir gauta neoficialiu būdu. Kita vertus, kiek yra nuslepiama nenutekintos informacijos?..

Šioje situacijoje demokratams liko vienintelis būdas kažkiek nusiplauti supuvusį moralinį veidą – hipertrofuotai sureikšminti rusų įtaką Trampui. Todėl bet koks mėšlas, Amerikoje išstumtas į viešumą, dabar traktuojamas – esą tai „Kremliaus propaganda“. Pastaruoju metu politinės nesėkmės „nurašomos“ ant Rusijos ir Putino. Niekam neįdomu, kokie ten laiškai buvo nutekinti, kokia informacija, parodanti tikrąjį „demokratijos vėliavnešių“ veidą. Svarbiausia, kad „puolantys rusai“ juos paviešino…

Ar rusai turėjo įtakos JAV prezidento rinkimams, jei hakeriai rado keletą kompromatų apie ponios Hilari „bizniukus“ ir juos paviešino? Nežinau, galbūt tai galėjo kažkiek įtakoti rinkimų rezultatams, bet ką čia galima prikišti? JAV piliečiai turėtų padėkoti rusams, kad sužinojo galimos prezidentės H. Klinton keletą gyvenimo „dėmelių“.

Pagaliau, net jeigu Rusija ar Putinas kažkiek ir padėjo D. Trampui laimėti prezidento rinkimus, tai sveikintinas dalykas!.. Aš, kaip ir dauguma amerikiečių, nuoširdžiai linkėjau D. Trampui laimėti rinkimus ir labai džiaugiuosi jo pergale!.. 

O jeigu Rusija tokia galinga, kad net „išrinko“ Amerikai prezidentą, tai ir lietuviai turėtų gerai pagalvoti, ko jiems laikytis arčiau. Akivaizdu, jog Lietuvai labiau apsimoka bendradarbiauti su galingąja Rytų kaimyne iš R raidės!..

— Tad pereikime dabar prie to, kas Lietuvai aktualiausia, Lietuvos ir JAV santykių, t. y. prie vasalo ir pono santykių – kaip jie toliau vystysis?.. Prieš kelis mėnesius rusų portale RuBaltic, skirtame Pabaltijo šalių realijoms, pasirodė politologo Aleksandro Nosovičiaus poleminis straipsnis, kuriame jis teigė, kad prezidentas Trampas gali apskritai atsisakyti Pabaltijo, tarsi „numesti balastą“. Daroma prielaida, kad D. Trampo išrinkimas JAV prezidentu – viena didžiausių Pabaltijo katastrofų postsovietinėje istorijoje. Pagrindinė mintis: visas Pabaltijys, tarptautinėje plotmėje specializavęsis „Rusijos sulaikyme“, Donaldo Trampo Amerikai gali tapti nereikalingas?!..

— Ir aš skaičiau minėtą straipsnį – „Numesti balastą: prezidentas Trampas atsisakys Pabaltijo“ (Сбросить балласт: президент Трамп откажется от Прибалтики). Žinau, kad jaunasis politologas Aleksandras Nosovičius puikus žurnalistas, parašęs nemažai gerų straipsnių. Beje, neseniai perskaičiau jo naująją knygą „Sunykimo istorija. Kodėl Pabaltijui nesigavo“ (rus. „История упадка. Почему у Прибалтики не получилось“), esu skaitęs ir ankstesniąją knygą – „Europos užkampis. Kodėl miršta Pabaltijys“ (rus. „Задворки Европы. Почему умирает Прибалтика“). Sutinku su autoriumi visu šimtu procentų!..

Deja, per praėjusius kelis dešimtmečius taip jau gavosi, kad Lietuva ir kitos dvi nykštukinės Pabaltijo valstybės kovą prieš tariamą „rusų grėsmę“ pavertė savo egzistavimo pasaulio politiniame žemėlapyje prasme. Pabaltijys, kaip teisingai pastebi Aleksandras Nosovičius, atidavė Amerikai viską, ką turėjo, kad taptų jos „geopolitiniu paklotu“. Lietuvos, Latvijos ir Estijos egzistavimo politiniame pasaulio žemėlapyje visa esmė iki šiol buvo – amerikiečių globalaus dominavimo mechanizmų aptarnavimas. Lietuva, tarsi pigi kekšė, kuriai reikia sutenerio, kad ją apgintų, tam „gynėjui“ atidavė visą save!.. O šitas „gynėjas“, kiek tiktai nori, tiek ir naudojasi Pabaltijo šalimis. Bet ar ilgai gali visa tai tęstis?!..

— „Pabaltijys – už Ukrainos ir Gruzijos įstojimą į NATO, Pabaltijys – „Rytų partnerystės“ draiveris, Pabaltijys – placdarmas prieš „rusų grėsmę“, Pabaltijys pasirengęs būti NATO sudėtyje bet kokiomis sąlygomis, Pabaltijys siunčia savo kareivius į Afganistaną ir Iraką, Pabaltijys džiūgauja dėl Kadafio nužudymo, Pabaltijys palaiko JAV kėslus bombarduoti Siriją, Pabaltijys priima amerikiečių pėstininkus ir slaptuosius CŽV kalėjimus, Pabaltijys ragina tiekti ginklus Ukrainai, Pabaltijys inicijuoja prieš Rusiją 5-ojo NATO Įstatų straipsnio „dėl kolektyvinio agresoriaus atrėmimo“ panaudojimą, Pabaltijys visada už sankcijų prieš Rusiją įvedimą, pratęsimą, išplėtimą“ – vardija politologas A. Nosovičius, o paskui retoriškai klausia: nejau dabar viskas baigėsi?.. To paties ir aš noriu jūsų paklausti, nejau visa tai baigėsi, kai JAV prezidento rinkimus Trampo asmenyje laimėjo realizmo bei racionalaus izoliacionizmo užsienio politika?.. 

— Nežinau, tikėkimės, dabar daug kas iš esmės turėtų pasikeisti. Kiek buvo galima spręsti iš Donaldo Trampo pasisakymų rinkiminės kampanijos metu, naujasis JAV prezidentas nemato didelės prasmės „Rusiją sulaikančioje“ Rytų Europos „buferinėje zonoje“. Kur kas didesnę vertybę jis yra linkęs matyti pačioje Rusijoje ir dalykiniame dialoge su jos lyderiu Vladimiru Putinu!..

Pažvelkime į viską realistiškai, praktiškai. Ką Lietuva gali pasiūlyti JAV? Beveik nieko. O ką gali Rusija? Kai ką tikrai gali, sakyčiau, netgi labai daug ką!.. Tad gal reikėtų pagaliau išsigydyti Lietuvai nuo absurdiško savęs susireikšminimo, nuo pasaulio bambos komplekso?!.. Galbūt pats laikas nusileisti pagaliau ant žemės ir nebekišt savo snapo ten, kur „rimti dėdės“ pasaulio reikalus tvarko? Nes, anksčiau ar vėliau, labai tikėtina, jeigu ne nuo rusų, tai nuo amerikonų per snapą gausit!..

 Vietoj „sulaikymo“ ir „atgrasymo“ politikos būtini geri santykiai su Rusija. Vietoj diplomatinio izoliavimo ir išstūmimo iš visur, kur tik įmanoma, – tiesioginis JAV ir Rusijos prezidentų dialogas. Vietoj sankcijų – bendra kova su islamo terorizmu. Tai pagrindinės 45-ojo JAV prezidento Trampo užsienio politikos gairės. Jeigu jos nepasikeis – būtų išties puiku!.. Tada Trečiojo pasaulinio karo, bent per artimiausius ketverius, o gal netgi 8 metus, tikrai nebus, tada ir Lietuva iš „buferinės“ zonos netaps fronto zona.

Trampas daugybę kartų ragino sukurti globalią koaliciją kovai prieš islamistinį terorizmą, pasisakė už tai, kad Amerika kartu su Rusija dalyvautų karinėje kampanijoje Sirijoje. „Jeigu Putinas nori eiti į Siriją ir išvyti iš ten „Islamo valstybę“, aš remiu tai 100 procentų. Nesuprantu, kaip kažkas gali elgtis kitaip“, – tiesiai šviesiai pareiškė D. Trampas viename pirmųjų priešrinkiminių pasisakymų 2015 metų lapkričio mėnesį.

— Dabar palyginkime, ką JAV prezidento rinkimų kampanijos metu kalbėjo apie Rusiją pralaimėjusi Demokratų partijos kandidatė Hilari Klinton ir jos komanda? 

— Demokratų partijos štabo dėka, JAV prezidento rinkimų metu Rusija pateko į amerikiečių politinio gyvenimo dėmesio centrą: Trampas – Putino kandidatas, Kremlius kišasi į Amerikos rinkimus, rusų hakeriai pralaužė demokratų kandidatės elektroninį paštą, rusų stebėtojai siekia diskredituoti JAV prezidento rinkimus, rusų propagandistai nori įtakoti amerikiečių valios išreiškimą. Todėl reikia pratęsti senąsias ir įvesti naujas sankcijas Rusijai. Kijevui – tiekti ginklus, Maskvą – izoliuoti, Donaldas Trampas – Putino žmogus… Visa tai 2016 metais girdėjome tūkstančius kartų. Net ir dabar matome, kokie inirtingi demokratų „pasispardymai“ prieš Donaldo Trampo inauguraciją!.. Rusofobinio MELO propaganda pasiekė haliucinogenines aukštumas, kur bepasisuksi, ten Putinas, Putinas, Putinas – dirbtinai eskaluojama psichozė!..

— O Donaldas Trampas demonstruoja gan palankų požiūrį į Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, dažnai pabrėžia, kad reikia palaikyti konstruktyvų dialogą su Rusija ar bent jau pamėginti dėl visko susitarti?.. 

— Trampas netgi yra prisipažinęs, kad daugelį metų žavėjosi ne tik V. Putinu, bet ir tuo, kaip Rusija išbrido iš katastrofos, ištikusios ją XX amžiaus paskutiniame dešimtmetyje. Ne kartą teigė, tikrai rastų bendrą kalbą su Putinu ir apskritai yra linkęs ieškoti Kremliuje draugų, o ne priešų. Trampas žadėjo, jog atsidūręs Baltuosiuose rūmuose tuojau pat sieks pagerinti santykius su Rusija, o su prezidentu Putinu ilgainiui gal net taptų gerais draugais. „Galiu lažintis, aš puikiai sutarsiu su V. Putinu“, – prieš du metus „Fox News“ sakė D. Trampas, paskelbęs apie savo rinkiminės kampanijos pradžią. Jis jau tada pažadėjo, jei taps Amerikos prezidentu, jo santykiai su V. Putinu bus puikūs: „Manau, mes sutartume puikiai, labai puikiai, ir manau, tada nebebūtų tokių problemų, kokias mes turime šiandien“, – taip apie galimą draugystę su Rusijos prezidentu V.Putinu kalbėjo kandidatas į JAV prezidentus Trampas, pridurdamas: „Manau, aš sutarčiau su Putinu, ir aš sutarčiau su kitais, tada pasaulis būtų daug stabilesnis“. Ko gi daugiau iš D. Trampo benorėti?!.. Man asmeniškai būtų labai malonu stebėti, kaip rusofobai varvina seiles, Trampui drauge su Putinui geriant šampaną Kryme!..

— Savo ruožtu, Rusijos prezidentas V. Putinas ne kartą viešai reiškė simpatijas Donaldui Trampui, gyrė jį kaip talentingą lyderį… 

— Prisimenu, baigiantis 2015-iesiems, per kasmetinę spaudos konferenciją kalbėdamas su žurnalistais, Rusijos prezidentas V. Putinas pareiškė, kad JAV respublikonų galimas kandidatas į prezidento postą Donaldas Trampas – „ryški ir talentinga asmenybė“. Trampas nedelsdamas atsakė: „visuomet yra didelė garbė sulaukti komplimento iš savo šalyje ir už jos ribų labai gerbiamo žmogaus“.  Taip sakydamas Trampas prideda: „Aš su Putinu pasikalbėčiau, bandyčiau su juo rasti sąlyčio taškus“.

 Bene svarbiausia, mano manymu, yra tai, kad Donaldas Trampas savo kritikams ne kartą yra pareiškęs, jog neatsiprašinės dėl to, kad palankiai atsiliepia apie Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, kadangi turi savo tvirtą nuomonę ir nuosekliai jos laikosi!..

Trampas ne kartą retoriškai klausė: „Ar JAV reikalingos dar didesnės problemos su valstybe, kuri galėtų ir norėtų turėti gerus santykius su Amerika? Kodėl būtent mes turime būti tie, kurie veda pasaulį į naują pasaulinį karą su Rusija?!..“, – piktinosi jis.

Savo ruožtu Vladimiras Putinas ne kartą sakė, kad gali tik pritarti Trampo pasisakymams apie galimą dialogą: „Trampas  sako, kad nori pereiti prie kitokių santykių: tvirtesnių, gilesnių santykių su Rusija. Argi mes galime to nesveikinti? Žinoma, mes tai sveikiname!..“. Šia tema galėčiau tęsti ir cituoti.

— Kaip pastebi politikos apžvalgininkas Aleksandras Nosovičius, vadovaujantis tokia logika, amerikiečiai prabalsavo UŽ „Putino žmogų“, nes savo lyderiu išrinko Trampą, žadėjusį atkurti gerus santykius su Rusija. JAV piliečiai atstūmė H. Klinton, nuolat  klykiančią apie „Rusijos sulaikymą“?..

— Akivaizdu, jog dauguma amerikiečių rinkėjų, balsuodami už Donaldą Trampą, tuo pačiu prabalsavo UŽ dialogą su Rusija, už gerus santykius su rusais. Amerikiečiai balsavo prieš tai, kad JAV pasaulyje visur kištųsi ir lietų amerikiečių kareivių kraują dėl globalizmo, liberalizmo ar kitokių „demokratinių vertybių“. Amerikiečiai balsavo PRIEŠ globalizaciją ir NATO, prieš „neįgalias tautas“ – vargingąsias JAV sąjungininkes Rytų Europoje, dėl kurių konfrontacijos su Rusija pati Amerika gali būti įtraukta į Trečiojo pasaulinio karo girnas!.. JAV aiškiai stiprėja izoliacionistinės tendencijos. Patikėkite manimi, noras atsitraukti nuo globalistinių reikalų pas mus tik didėja, tai aiškiai matau. Ypač paprastų žmonių tarpe, niekas iš tikrųjų nenori konfrontacijos su globalistų propagandos demonizuojama „teroristine valstybe“ Rusija!..

— Kaip žinote, savo priešrinkiminėje programoje Trampas pavadino NATO pasenusia organizacija, o tai reiškia?..

— Jog naujomis tarptautinėmis sąlygomis NATO aljansas yra nereikalingas ir neefektyvus!.. „Šiuo metu didžiausia grėsmė mums – „Islamo valstybė“. Argi ne taip?.. NATO nepritaikyta kovoti su terorizmu, organizacija buvo suformuota kaip priešprieša Tarybų Sąjungai, bet dabar Tarybų Sąjungos nėra“, – kalbėjo būsimas JAV prezidentas. „Aš skeptiškai žvelgiu į tarptautines sąjungas, kurios mus kausto ilgalaikiais įsipareigojimais“, – taip apie NATO pernai pavasarį pirminiuose rinkimuose kalbėjo tuometinis kandidatas į Respublikonų partijos kandidatus Donaldas Trampas. O dabar, kai Trampas tapo JAV prezidentu, Vašingtono politinė sistema, nori nenori, privalės kažkaip vykdyti Trampo priešrinkiminius pažadus, tame tarpe ir liečiančius gerų santykių su Rusija atkūrimą. Už tai prabalsavo Amerikos liaudis!.. 

— Akivaizdu, jog Vašingtono nomenklatūrinis „elitas“ pradėjo ieškoti būdų, kaip užkirsti kelią prezidento Donaldo Trampo galimam „rusiškam pavasariui“. Pavyzdžiui, liūdnai pagarsėjęs rusofobas senatorius Džonas Makeinas, respublikonas iš Arizonos, Trampo planus Sirijoje bendradarbiauti su Putinu pavadino „nepriimtinais“. Kitas senatorius Lindsis Gremas, respublikonas iš Pietų Karolinos, giriasi turįs konkretų planą, kaip sutrukdyti „žalingai“ Trampo politikai Rusijos klausimu. „Mano požiūris nepasikeitė – ir visai nesvarbu, kad D. Trampas laimėjo rinkimus. Rusų veiksmai kelia pavojų visam pasauliui, jiems reikia užkirsti kelią“, – pareiškė L. Gremas. Kaip  pakomentuotumėte  užkietėjusių rusofobų pasisakymus?

— Būtent šie du senatoriai neseniai lankėsi Lietuvoje ir kitose potarybinėse JAV „bananinėse respublikose“. Iš tikrųjų jie buvo patys didžiausi respublikonų rinkiminės kampanijos nevykėliai, kuriuos Trampas pavertė pajuokos objektu.

 Papasakosiu, kaip Trampas su Lindsiu Gremu pasielgė. Kai rinkiminės kampanijos įkarštyje pastarasis viešai ir labai įžūliai pradėjo varyti ant Trampo, vadindamas jį „asilu“, kitais įžeidžiančiais epitetais, visokiais būdais ėmė jam kenkti, tai Trampas nuvyko į Pietų Karolinos valstiją, kur L. Gremas buvo išrinktas į JAV Senatą, sušaukė ten didžiulę minią ir viešai pavadino Gremą „IDIOTU“, papasakodamas, kaip Gremas per vienus rinkimus jam lindo į vieną vietą, norėdamas gauti finansinę paramą iš jo kaip verslininko, vos ne verkdamas prašė, kad Trampas teigiamai jį paminėtų kažkokioje „Fox News“ televizijos laidoje. Tada Trampas viešai paskelbė senatoriaus Gremo mobilaus telefono numerį, o pasipiktinę rinkėjai atakavo jį skambučiais. Po kelių savaičių Gremas viešai pareiškė, jeigu Trampas vėl atvyks į jo gimtąją Pietų Karolinos valstiją, jis „išmuš jam smegenis“. Tokių santykių draugiškais nepavadinsi…

Aš nemanau, kad panašūs veikėjai gali turėti rimtos įtakos ir realiai trukdyti 45-jam JAV prezidentui. Senatorius Makeinas, kuriam jau seniai laikas keliauti į vampyrų karalystę, nebent Lietuvoje ar Ukrainoje jis kažkam dar imponuoja. Rimtai vertinti tokius politikus gali tik visiški neišmanėliai. Lietuvos propagandinėje žiniasklaidoje Makeinas vadinamas „įtakingu JAV senatoriumi“, tačiau dauguma amerikiečių (tiek kairėje, tiek ir dešinėje politinio spektro pusėse) į jį žiūri, kaip į užsismirdėjusį politinį lavoną!..

 Džonas Makeinas — vienas didžiausių Donaldo Trampo priešų. Pamenat, pernai vasarą, rinkiminės kampanijos metu Trampas pasakė, kad karys, kuris patenka į nelaisvę, negali būti laikomas didvyriu, turėdamas galvoje Makeino praleistą laiką Vietnamo nelaisvėje. Deja, Trampas nepaminėjo svarbiausio, kaip Makeinas nelaisvėje elgėsi, kad buvo „stukačius“, bendradarbiavo su vietnamiečių žvalgyba ir netgi KGB, dalyvaudavo specialiose propagandinėse Vietnamo radijo laidose anglų kalba, skirtose Amerikos kareiviams, agituodavo juos pasiduoti…

Man labai knieti kiek plačiau pakalbėti apie Džono Makeino tikrąją biografiją, bet gal atidėkime tai ateičiai, bus puiki tema išsamiam pokalbiui.

— Atrodo, jog tapęs JAV prezidentu Donaldas Trampas keisti savo nuostatų neketina. Pavyzdžiui, į  svarbų nacionalinio saugumo patarėjo postą jis paskyrė atsargos generolą Maiklą FLINĄ, kuris užpernai per Maskvoje vykusią televizijos „Russia Today“ šventę, sėdėjo prie pagrindinio stalo šalia prezidento V. Putino. Didžiausia grėsme pasauliui M. Flinas įvardina ne Rusiją, o islamistinį terorizmą, todėl norėtų kartu su Rusija kovoti prieš džihadistus…

— Be to, nepamirškime, naftininkas iš Teksaso, „Exxon Mobil“ korporacijos generalinis direktorius Reksas TILERSONAS pasirinktas JAV valstybės sekretoriumi, nepaisant to, kad neturi darbo vyriausybėje patirties. Kaip rašė „Wall Street Journal“, R. Tilersonas gali radikaliai pakeisti Amerikos užsienio interesus. Tilersono draugai ir kolegos pastebi, kad mažai kas iš JAV piliečių artimiau nei jis yra bendravę su V. Putinu, su kuriuo pažįstamas nuo tų laikų, kai atstovavo „Exxon“ interesams Rusijoje. „Jis leido daugiau interaktyvaus laiko su V. Putinu nei, ko gero, bet kuris kitas amerikietis“, – sakė buvęs JAV gynybos sekretoriaus pavaduotojas, Vašingtono Strateginių ir tarptautinių tyrimų centro prezidentas Džonas Hemeris. Šio centro valdybos narys yra ir R. Tilersonas.

Kaip informavo žiniasklaida (tame tarpe ir Lietuvos), 2011 metais R. Tilersonas sudarė sutartį, pagal kurią „Exxon“ suteikiama prieiga prie Rusijos arktinių resursų ir leidžiama „Rosneft“ investuoti „Exxon“ koncesijoje visame pasaulyje. 2012 metais R. Tilersoną apdovanojo Rusijoje už tai Tautų draugystės ordinu!.. Šis sandoris galėjo transformuoti „Exxon“, o V. Putinas tada pavadino jį vienu svarbiausių tarp Rusijos ir JAV. Tačiau vėliau šį sandorį blokavo sankcijos, kurias Rusijai po dvejų metų įvedė Amerika. Kasmetiniame savo kompanijos posėdyje 2014 metais R. Tilersonas labai griežtai pasisakė PRIEŠ sankcijas: „Mes visada raginame žmones, kurie priima šiuos sprendimus, pagalvoti apie labai plačias su tuo susijusias rizikas ir apie tai, kam jie iš tikrųjų šiomis sankcijomis kenkia“, – sakė R. Tilersonas.

— Aklai pasitikėti Trampu, sutikite, būtų pernelyg naivu. Kol kas dar nėra aišku, kokią formą įgaus jo politika Rusijos atžvilgiu. Pagaliau jūsų paminėtas Tilersonas, žinome, ką jis kalbėjo Senate apie Rusiją ir Krymą. Ką reiškia, kad Trampas paskyrė JAV Nacionalinės žvalgybos direktoriumi aršų rusofobą Deną KOUTSĄ, kuris kartu su Makeinu pateko į sąrašą žmonių, kuriems uždrausta atvykti į Rusiją?!.. Koutsas sakė, „didžiuojuosi patekęs į tą sąrašą“, o vėliau skatino B. Obamą griežtinti sankcijas Rusijai. Pats Džonas Makeinas apibūdina Koutsą kaip vieną mėgstamiausių žmonių…

— Sutinku, visokių netikėtumų Amerikos užsienio politikoje tikrai dar gali būti, todėl ir sakau: nereikia būti apsvaigusiems nuo euforijos, Trampui tapus JAV prezidentu!.. Pagrįstai Lietuvos LANDSGRYBIAI save ramina: Trampas – ne visa Amerika. Kad ir koks stiprus būtų Prezidentas, deja, jis nėra viską lemiantis. Tie, kurie mano, kad prezidentas Trampas galės daryti viską, ką panorės, paprasčiausiai nesupranta, joks Amerikos prezidentas niekada nebuvo visagalis, JAV nevaldo vienas žmogus. Jeigu Lietuvoje Rolandą Paksą iš prezidento posto „valstybininkai“ nuvertė, tai Amerikos prezidentą Džoną Kenedį netgi nušovė!…

Politikos „teatre“ matome visokių aktorių, tačiau rusofobai dažnai vaidina pagrindines roles. Rusofobų virvutes tampo „neokonai“, o šie niekur nedingo ir aš nemanau, kad greitu laiku dings. Vyksta rimtas geopolitinis žaidimas, kuriame nuo prezidento D. Trampo, deja, ne viskas priklauso!..

 Nebūna taip, kad naujasis prezidentas kardinaliai pakeistų valstybės užsienio politikos kryptį, kuri formavosi dešimtmečiais. Trampas racionalus žmogus, todėl radikalių, drastiškų JAV politikos pokyčių neturėtų būti. Niekas jam neleis kardinaliai keisti JAV užsienio politikos kursą Rusijos atžvilgiu. Amerika visada buvo, yra ir, matyt, bus Rusijos geopolitinė varžovė. Tačiau nebūtinai draugiški, tiesiog normalūs Rusijos ir JAV santykiai galėtų užgarantuoti, išsaugoti taiką visame pasaulyje.

Donaldas Trampas suformavo pragmatikų komandą, kuri nėra nei pernelyg prorusiška, nei pernelyg antirusiška. Jis siekia optimalaus rezultato savo šaliai. Čia viskas labai paprasta: „America first“ – Trampo šūkis ir motto politinei ir praktinei veiklai!.. Nebeliko Obamos – Klinton komandose įsitvirtinusių kosmopolitų liberalų, kuriems Amerika tebuvo bazė permanentinei pasaulinei „liberaliosios demokratijos“ revoliucijai vykdyti (pasaulinė revoliucija – komunisto Trockio išradimas). Panašiai kažkada kosmopolitai komunistai Rusiją buvo pavertę placdarmu pasaulinei komunistinei revoliucijai. Rinkimai parodė, kad Amerika pagaliau kažkiek ATSITOKĖJO nuo „gerų norų padėti pasauliui“ savo sąskaita, todėl dabar, galimai, vykdys racionalesnę, mažiau ideologizuotą politiką.

O dėl Rekso Tilersono ir kitų Trampo administracijos būsimų ministrų kalbų, pasakytų tvirtinant juos Senate, manau, tai lyg rinkiminės agitacijos pareiškimai. Visi kandidatai į ministrus kalbėjo panašiai, kaip kalbėtų per rinkimus, siekdami patikti rinkėjams. Skirtumas tik toks, kad dabar jie nori patikti senatoriams, kad juos patvirtintų. Manau, tai kalbėjimas „kaip reikia“, siekiant praeiti pro Senato filtrą, nes jeigu jie kalbės kitaip, niekas jų netvirtins. 

Kai R. Tilersonas pradės eiti JAV valstybės sekretoriaus pareigas, tuomet pamatysime ir išgirsime, koks jis yra iš tikrųjų. Nebūkime naivūs, negi dabar Senate jis gali atvirai sakyti: „Su Rusija mes draugausime“? Kažin, ar tokiems rusofobams, kaip senatorius Dž. Makeinas, tai patiktų!.. Trampo administracijos kandidatai Senate buvo apklausiami užkietėjusių rusofobų. Uždavinėjusieji klausimus yra suinteresuoti karo kurstymu ir ginklų prekyba!..

Aš asmeniškai net nesitikėjau kitokių Rekso Tilersono atsakymų. Negi ims prieštarauti Senatui, kol jo dar nepatvirtino į atsakingą postą?!.. Kažkas anądien šmaikščiai pakomentavo: „Nejau rimtai galima buvo tikėtis, jog Reksas Tilersonas ateis į Senatą, apsivilkęs marškinėliais su Putino atvaizdu ir dainuodamas „Legendarnyj Sevastopol“?!..“. Kartoju, viską pamatysime, kai Donaldo Trampo komanda pradės savo darbą. Po Prezidento inauguracijos bus labai įdomu, kai visi pradės daryti tai, ką sutarė su Trampu.

Kita vertus, negalima ignoruoti fakto, jog Trampo aplinkoje yra aršių politikos „vanagų“, antirusiškumas jų kraujyje. Trampo komandoje yra keli vadinamieji „pasiutę šunys“. Pavyzdžiui, minėtas Denas Koutsas arba generolas Džeimsas Matisas, galimai užimsiantis gynybos ministro postą, o taip pat Maiklas Pompėjas, kandidatas į CVŽ vadovo postą. 

Štai ką kalba „pasiutusiu šunimi“ pravardžiuojamas generolas Dž. MATISAS: „Mano nuomone, problema ne tik Putinas, bet ir pati Rusija apskritai. Kalbama, kad vos tik Putinas pasitrauks, bus geriau. Manau, tai svajonės. Tad negalima leisti, kad žmonės vengtų niūrių faktų“. Jis netgi yra kritikavęs išrinktąjį prezidentą Trampą kaip „neišmanėlį“ – dėl pastarojo siūlymų draugauti su Rusija. Beje, kartą šis „pasiutęs šuo“ turėjo viešai atsiprašyti už savo žodžius, pasakęs, jog jam labai smagu buvo šaudyti žmones Afganistane!.. 

Be abejo, ateityje iškils daugybė klausimų. Amerikos politinis „elitas“, tame tarpe ir respublikonai, laikosi priešingos pozicijos santykiuose su Rusija negu 45-asis JAV prezidentas Trampas. Vis tiktai šiuo atveju, aš manau, tai beveik nieko nekeičia. Juk dauguma britų politinio „elito“ atstovų labai nenorėjo, kad Didžioji Britanija išstotų iš Europos Sąjungos, bet gyventojai prabalsavo UŽ BREXIT, todėl dabar britų premjerės Terezos Mei, agitavusios už narystę ES, Vyriausybė turės užtikrinti Didžiosios Britanijos pasitraukimą iš ES. Taip referendume nutarė britai, o daugumos valiai politinis „elitas“ bent jau iš dalies turi paklusti!..

  Manau, JAV respublikonų neokonservatoriams, propaguojantiems globalinį dominavimą – Amerikos geopolitinę viršenybę, geriausiu atveju, pavyks kažkiek pakoreguoti, sušvelninti „revoliucinę“ Donaldo Trampo užsienio politikos programą. Bet visiškai ją ignoruoti ir tęsti Rusijos „sulaikymą“, tiekiant ginklus, tarkim, kažkokiai išprotėjusiai, kiaurai supuvusiai Ukrainai, arba militarizuojant Rusijos pašonėje esantį Pabaltijį, tikiuosi, šitie karo vanagai nepajėgs. Juk išrinkdami JAV prezidentu Trampą, Amerikos piliečiai nutarė visiškai kitaip!..

Tad kodėl ir mums nepasvajojus, kaip teigia politologas Aleksandras Nosovičius minėtame straipsnyje, galbūt „buferinės zonos“ paslaugos ateityje Amerikai taps nebereikalingos, todėl bus išvesta okupacinė NATO kariuomenė iš Pabaltijo ir Pabaltijys pagaliau vėl bus laisvas!..

— Dėkoju už pokalbį.

————————————————————————————————

 

 

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));