S.Skvernelio vizija - policinė Lietuva, kur sekami visi žmonės, nuosekliai įgyvendinama

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

 Kriminalinės žvalgybos įstatymo pakeitimai – prielaidos visuotiniam sekimui? 

Šį pranešimą spaudai per „BNS Spaudos centrą“ Jums siunčia Kornelija Kunigonytė, Lietuvos advokatūra

 

Kriminalinės žvalgybos įstatymo pakeitimai, kurie yra pateikti svarstymui Seimo teisės ir teisėtvarkos komitete, suteikia teisę pareigūnams kriminalinės žvalgybos metodais ir priemonėmis surinktą informaciją panaudoti prieš asmenį, nepaisant to, kad šis asmuo nėra padaręs jokio nusikaltimo. Iki šiol kriminalinė žvalgyba buvo taikoma ir jos metu gauta informacija buvo naudojama tik kraštutiniais atvejais, tiriant korupcinius arba labai sunkius, sunkius ir įstatyme konkrečiai įvardintus apysunkius nusikaltimus. Surinkus informaciją ir paaiškėjus, kad nėra padaryto nusikaltimo, pareigūnai privalėdavo tokią informaciją sunaikinti, išskyrus, jei informacija liečia korupcinį nusikaltimą.

 

Seime registruotu Kriminalinės žvalgybos įstatymo pakeitimu kriminalinės žvalgybos būdu surinktą informaciją siūloma leisti naudoti neribotą laiką tiriant ne nusikalstamas veikas, bet administracinės teisės, drausminius ar tarnybinius nusižengimus, pavyzdžiui, teisės aktų, reglamentuojančių ūkinę, komercinę, finansinę ar profesinę veiklą, pažeidimus ir pan.

 

„Vienas svarbiausių baudžiamojo proceso principų – bet kokia informacija apie asmenį, kuri nors ir surinkta teisėtai, tačiau, paaiškėjus, kad nusikaltimas nebuvo padarytas, t.y. nutraukus ikiteisminį tyrimą, toliau negali būti niekur naudojama ir nedelsiant turi būti sunaikinta. Siūlomi nauji pakeitimai įgalina ikiteisminio tyrimo instituciją naudoti kriminalinės žvalgybos informaciją iš esmės prieš bet kurį asmenį neribotą laiką. Toks kriminalinės žvalgybos teisių plėtimas prieštarauja pačiai kriminalinės žvalgybos sampratai, jos principams ir uždaviniams. Juk kriminalinės žvalgybos tikslas – užkardyti sunkiausias nusikalstamas veikas, o naujieji pakeitimai iš esmės siūlo leisti naudoti kriminalinės žvalgybos metu surinktą informaciją tiriant net ir administracinės teisės ar tarnybinius nusižengimus“, – teigia Advokatų tarybos pirmininkas prof. dr. Ignas Vėgėlė.

 

Seimo kanceliarijos teisės departamentas savo išvadoje pabrėžia, kad ši pataisa galėtų lemti piktnaudžiavimo kriminalinės žvalgybos informacija atvejų augimą. Kitaip tariant, sukuriamos prielaidos, įgalinančios manipuliuoti pačia kriminaline žvalgyba ir jos metu surinkta informacija.

 

„Įžvelgiame grėsmę, kad dėl šių pataisų atsirastų galimybė neribotą laiką saugoti apie konkretų žmogų surinktą kompromituojančią informaciją,  o, kilus poreikiui, ją ištraukti į dienos šviesą. Juk kriminalinės žvalgybos metodams nėra taikoma eilė kertinių proceso garantijų. Jau dabar galiojanti įstatymo versija kelia abejonių konstitucingumo požiūriu, ką jau kalbėti apie siūlomą naują pataisą, kuria kėsinamasi į asmens privatumą, teisę į teisingą teismą, įtvirtintą Europos žmogaus teisių konvencijoje ir Lietuvos Konstitucijoje“, – pabrėžė I.Vėgėlė.

 

Neseniai Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui kilo abejonės dėl to, ar šiuo metu galiojanti Kriminalinės žvalgybos įstatymo nuostata, numatanti, kad kriminalinės žvalgybos informacija apie korupcinio pobūdžio nusikalstamą veiką gali būti išslaptinama ir panaudojama tiriant tarnybinius nusižengimus, neprieštarauja konstituciniam asmens teisės į privatų gyvenimą neliečiamumo, teisinės valstybės bei proporcingumo principams. Kitaip tariant, į Konstitucinį teismą kreiptasi siekiant išsiaiškinti dėl šiuo metu galiojančios Kriminalinės žvalgybos įstatymo redakcijos, numatančios žymiai siauresnes kriminalinės žvalgybos informacijos panaudojimo galimybes, negu siūloma naujomis pataisomis. Vėliau, kitoje byloje ir Vilniaus apygardos administracinis teismas kreipėsi į Konstitucinį Teismą su panašiu prašymu dėl minėtų Kriminalinės žvalgybos įstatymo nuostatų.

 

Daugiau informacijos:

Ignas Vėgėlė

Advokatų tarybos pirmininkas

Tel.:  8 5 262 4546 

El.p.: Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Peržiūros: 2052

Komentarai   

+6 # J.Radovičius 2017-06-13 18:52
Panašu, kad siūlomomis pataisomis (beje, nenurodyti jų autoriai) slaptosios tarnybos siekia tiesiog įteisinti tai, ką ir be to kasdien daro. Žr. YouTube kanalą "jurijradovich", taip pat Google Drive surinkti https://goo.gl/OCRLpx.
Be visuomeninės slaptųjų tarnybų kontrolės tas banditizmas nepasikeis, o tam reikia sumažinti jų veiklos slaptumą. Kito kelio nėra.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+5 # nesuprantu 2017-06-13 20:17
juk daugiausiai PROBLEMŲ DARO-ŪSUOTIEJI BEBRAI-TAI JUOS IR SEKIT.....
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+4 # Vytenis 2017-06-13 20:50
Sedi bukas ir dar bukesnis, bet jie valdzioje ! Idomu, kas juos valdo ???
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+3 # Zenonas Priekuliškis 2017-06-13 22:16
Jau jie beveik visiškai atvirai sekliauja. B.Bylose yra dokumentai, kaip, kur ir kada sekė ir ką susekė.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+5 # Zenonas Priekuliškis 2017-06-13 22:25
Manau nereikia net seklių. Atsivertei LL ir bet kada rasi straipsnių apie pareigūnų vykdomus nusikaltimus. Deja matomai jiems tokie netinka. Štai Jums pavyzdys. Klaipėdoje dirba nusikalstamas susivienijimas: firma "Cenzas", apylinkės teismo teisėja V.Olcvikienė (Jakštienė), antstolis A.Selezniovas. Mantote nėra net žodžio galimai. Tai nusikalstama grupuotė. Jeigu tai šmeižtas iškelkite man b.bylą. Ne tik aš, pateiksime nepaneigiamus įrodymus. Deja tai Jokių represinių struktūrų nedomina, jie juos dengia, reiškia yra bendrininkai. Taip nebekalbėsiu, kai pradės dirbti Tautos labui, o ne nusikalstamoms grupuotėms. Mano tel. 8 662 33770.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+7 # sekami 2017-06-14 00:48
zmones,o vagys,girtuokliai paleidziami ant sekamu
\grynai-zekine -policine valstybe-ir deka tokios policijos
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+3 # na va 2017-06-14 10:04
tikra "laisve" ir dar tikresne "nepriklausomybe",o ko noreti jei mes sedim ir bezdam,taip mums ir reikia vizotiems baudziauniku palikuonis,buvo referendumas nulis emociju,daug kas buvo taciau visiems iki lemputes,kad ir ta pati menta isrinko ble premjeru,na kur matyta,mentas ir premjeras,kagebistus renka i prezidentus,tai ka cia zmones visai be galvu,todel neinskit,o kentekit nes durniu laivas tai tikras pavadinimas musu tauteles
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+2 # J.Radovičius 2017-06-14 17:00
Ne visi sedi ir bezda. Kodėl pats neprisidedat prie veikiančiųjų? Yra Priekuliškio telefonas. Mano adresas . Arba pats nepasisiūlote burti žmones.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
0 # ,,.. 2017-07-01 07:40
Beje, baudziaunykai jau turi savo, Darbo kodeksa
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
0 # ,,.. 2017-06-24 06:45
ateis laikas ir busime pastatyti prieš faktą, baudžiaunikų palikuonys
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
-2 # ŽEMAITIJOS PREZIDENT 2017-06-25 01:51
SEIMUI 2017-06-22d. ĮTEIKĖME 66d. ULTIMATUMĄ padaryti namų darbus, nes KITAIP TAUTOS STREIKAS PALEIS GARIŪNŲ TURGAUS FILIALĄ SEIMĄ
STOP. SKUBIAI: ŽINIASKLAIDA NUSLĖPĖ NUO TAUTOS !!!
4. Skubiai žiūrėkite VIDEO TRANSLIACIJĄ PASAULIO MASTU
7 VIDEO su pavadinimu: - OFFICIAL EUROMAIDAN START.
ANTI-CORRUPTION TV. Įeiti per YOU TUBE: Justinas Burba
Žemaitijos prezidentas.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti

Komentuoti


Apsaugos kodas
Atnaujinti