Agnė Širinskienė: "Realių pokyčių vaiko teisių apsaugoje neįvyko, todėl keliu kontrolierės E. Žiobienės atsakomybės klausimą"

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

 Agnė Širinskienė: jeigu Seimo narys domisi savo darbu, jis klaidos balsuodamas tikrai nepadarys

Seimo narę Agnę Širinskienę kalbina Kristina Sulikienė

Gerbiama Seimo nare Agne Širinskiene, visuomenei buvo neaišku, kodėl vyko tokios batalijos dėl nevaisingumo gydymo, embrionų, ir kitų klausimų. Koks sprendimas buvo priimtas, ir ką visuomenei reikėtų žinoti apie tai?

Keisti ankstesnės kadencijos priimtą Pagalbinio apvaisinimo įstatymo tekstą apsisprendėme dėl to, kad reikėjo panaikinti jo spragas: pvz. nebuvo apribotas embrionų, lytinių ląstelių eksportas į užsienio šalis, buvo leidžiamos „kompensacijos“ lytinių ląstelių donorams, kas faktiškai būtų reiškę lytinių ląstelių pirkimą ir pardavimą, tam tikra prasme – net neturtingų moterų išnaudojimą. Juk, tikėtina, lytines ląsteles atiduoti už „kompensacijas“ pirmiausiai ryžtųsi neturtingos moterys ir rizikuotų savo sveikata – kiaušialąsčių donorystė rizikinga, moterys, jei kiltų komplikacijos, netgi rizikuoja prarasti savo pačių vaisingumą. Kita priežastis, dėl ko buvo registruotos Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisos – noras apsaugoti žmogaus embrioną nuo sunaikinimo. Manau, kad priimtu įstatymo tekstu mes pasiekėme abu užsibrėžtus tikslus: panaikinome spragas, t.y. draudėme mokėti už lytines ląsteles, uždraudėme eksportą išskyrus tuos atvejus, kai poros lytines ląsteles ar embrioną veža savo pačių gydymo tikslu, o taip pat pirmą kartą Lietuvos istorijoje įtvirtinome aiškų draudimą naikinti žmogaus embrioną.

 

Gal galėtumėte įvardyti nevaisingumo gydymo neigiamąsias puses – pavojus sveikatai, ir paties vaisiaus gyvybei? Ką visuomenei reikėtų žinoti – nes susidarė įspūdis, jog buvo tik dvi kraštutinės nuomonės, o apie pasekmes tokių gydymų, ir kad tai galėtų turėti šalutinius reiškinius, ir nepageidaujamas pasekmes – buvo net nekalbama?

Pagalbinis apvaisinimas, kaip ir kiekviena medicinos procedūra,  turi savas rizikas. Dažniausiai pasitaikanti – kiaušidžių hiperstimuliacija. Tai komplikacija, atsirandanti hormonų, skirtų stimuliuoti kiaušides prieš pagalbinį apvaisinimą, vartojimo pasekoje. Kai kurių šaltinių duomenimis, tai pakankamai dažna komplikacija – galinti pasitaikyti net dešimčiai procentų pacienčių. Komplikacija gali baigtis nevaisingumu ar net moters mirtimi, jei būtų laiku nesuteikta pagalba. Žinoma, yra ir kitų komplikacijų, siejamų su intervencijomis į žmogaus organizmą, pvz. infekcijos. Rizikos vaikui taip pat yra: pradedant daugiavaisiu nėštumu, nes į gimdą leidžiama įsodinti iki trijų embrionų, ir baigiant kitomis - persileidimais, mažo svorio naujagimiais. Yra studijų, kurios jau kalba ir apie kitus galimus sutrikimus, taip pat genetinius, kurie gali atsirasti palikuonims.

 

 

Kai kurie Seimo nariai skundėsi, jog nesuprato, už ką balsuoja, kai buvo pateikti projektai dėl pagalbinio apvaisinimo įstatymo. Sakykite, prašau – ar įmanoma, turint po 5 patarėjus, nesuvokti, apie ką eina kalba posėdžių salėje? Kokia yra įstatymo priėmimo procedūra – ar tikrai ten nelieka vietos išsiaiškinti, už ką ir kokia apimtimi balsuojama? Ar Seimo nariai privalo perskaityti tekstą, už kurį balsuoja?

Manau, jei Seimo narys bent kažkiek domisi savo darbu – klaida yra neįmanoma. Juk projektas yra registruojamas, Seimo narys elektroninėje sistemoje mato ir projektą lydinčius dokumentus, Seimo teisininkų išvadas, apie projekto pateikimą, svarstymą ar priėmimą jis sužino iš anksto. Taigi, turi pakankamai laiko susipažinti. Galų gale, Seimo posėdžių salėje jis turi kompiuterizuotą darbo vietą ir dar ten gali pasižiūrėti į įstatymo, dėl kurio balsuoja, tekstą. Klaida galima tik tuo atveju, jei žmogus nesidomi savo darbu, neskaito arba paties įstatymo teksto arba Statuto ir dėl to nesuvokia įstatymo turinio ar procedūrų, kurios vyksta Seime. Kitaip „klaidų“ aš negalėčiau paaiškinti.

 

Kai kilo vaikų gynimo ažiotažas, jūsų pozicija irgi buvo kaip derybininkės, tarpininkės, bandėte sutaikyti kelias radikalias nuomones. Iš vienos pusės buvo nuomonė, jog negalima iš viso nieko keisti, o iš kitos – atiminėti vaikus čia ir dabar. Kokios jūs nuomonės apie realią vaikų teisių padėtį šiandien, ką reikėtų gerinti, ką taisyti? Ką daryti su kilusiu vaikų namų uždarinėjimo vajumi, kai, paaiškėjo, smurto protrūkis šalyje – nenormalus, ir vaikams būtinos bent laikinos globos vietos?

Taip, matydama kaip radikaliai skiriasi pozicijos dėl smurto sąvokų, nuo pat pradžių siekiau, kad megztųsi dialogas. Gaila, kad dar sausio pradžioje nepavyko to dialogo sukurti, nors M. Majauskui ir bandžiau siūlyti pirmines kompromisines formuluotes. Atsakymo tiek iš jo, tiek ir iš Seimo narės D. Šakalienės nesulaukiau. Prie diskusijų stalo ir kompromisų paieškų sugebėta susėsti tik po vasario mėn. įvykusios tragedijos. Kad ji įvyko – labai apmaudu, ypač kai suvoki, kad buvo visos teisinės ir institucinės priemonės, kurios galėjo užtikrinti, kad vaiko teisių apsaugos sistema veiktų. Deja, ji nesuveikė. Trūko koordinavimo, dalinimosi informacija, galiausiai – elementaraus vaiko teisių apsaugos sistemos pareigūnų atsakingumo ir atsidavimo darbui. 

Kad su sistema blogai rodo ir prieš keletą dienų paviešinta valstybės kontrolės ataskaita. Beje, panašios kontrolieriaus ataskaitos teiktos tiek 2008, tiek ir 20012, tačiau realių pokyčių neįvyko. Čia matyčiau ir vaiko teisių kontrolierės E. Žiobienės atsakomybės klausimą.

Atsakant į klausimą “ką daryti”… Manau, kad sąvokos įstatyme nieko nepakeis, net tobuliausias įstatymas nieko nepakeis, jei nepasikeis pati vaiko teisių apsaugos sistema ir joje dirbantys žmonės, jų mentalitetas, požiūris į vaiką. Niekas nepasikeis, jei nebus paslaugų šeimai, jei krizėje esanti šeima negaus tinkamos pagalbos. Nuo to ir reikėtų pradėti.

 

Nepaisant kilusio „Gretos“ skandalo, sugebėjote ir tada išlikti rami ir stabili, ir, kaip Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė, sugebėjote iškelti vaistinių „lentynų mokestį“, apie kurį paprastas gyventojas net nežinojo – o gydytojai žinojo, bet turėjo tylėti, bijodami prarasti darbo vietas, ir farmacininkų „stipendijas“. Papasakokite plačiau, kaip bus vykdoma kova su šiais „lentynų mokesčiais“, nes paprasti gyventojai nesupranta visų šitų įvykių.

LVŽS frakcija dėl lentynų mokesčio ir galimų didmenininkų nuolaidų slėpimo atvejų kreipėsi į Konkurencijos tarnybą. Mes rėmėmės „Verslo žinios“ pateikta informacija apie tai, kad keli vaistinių tinklai, įsisteigė „satelitines“ bendroves, per kurias galimai  vykdo konkurenciją ribojančius susitarimus ir  renka „lentynų“ t.y. patekimo į rinką, mokesčius. Paprastai „Lentynos“ mokesčius moka gamintojai, kurie nori, kad jų produktu būtų prekiaujama viename ar kitame prekybos tinkle. Žinoma, tai kelia galutines vaistų kainas, dėl kurių nuostolius patiria Lietuvos gyventojai.

 

Nežinau, kaip situaciją vertins Konkurencijos taryba, tačiau, mes, Seimo nariai, jau galvojame apie įstatymų pakeitimus, kurie aiškiau apibrėžtų vaistinių tinklų konkurencijos sąlygas ir apribotų jų bei didmenininkų susitarimų  galimybes.

 

Dėkojame už pokalbį!

 

 

Peržiūros: 4554

Komentarai   

+65 # Pilietė 2017-02-24 15:55
Linkiu sėkmės ir stiprybės verčiant iš vaikų teisių kontrolieriaus kėdės Editą Žiobienę. Nuo pirmos dienos buvo aišku, kad ne vaikams ji tarnaus, o chuntai ir pedofilams.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+45 # jo 2017-02-24 20:57
LABAI ŠAUNI SEIMO NARĖ IR MŪSŲ KITOKIO SEIMO VILTIS
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+22 # jeronimas 2017-02-24 22:06
Labai noretusi,kad Kristina pasikalbetu su sveikatos komiteto pirmininke ir kitais svarbiais klausimais.Idomu ar pirmininke zino kokios kainos mokamos uzsienieciu ,kai sie isivaikina Lietuvos vaikucius? Ar zino kainininka siu "prekiu"?Kur ir kokiom proporcijom gauti desimtys tukstanciu pasidalinami ? O gal pakliuna i VMI kasa???Kiek tokiu prekiu parduota tarkim per paskutini penkmeti,per desimtmeti ar netgi per visus 26 "laisves" metus??? Ar bent kas nors pasidomi tu parduotu vaikuciu likimais po ivaikinimo? Kiek tarkim patikrinus tokiu "prekiu" aplamai nerandama jokiu galu???? Tikiuosi cia nebus "valstybine paslaptis"????Gal Lietuvos vaikuciai parduodami uzsienieciams ,nebus prilyginti kokiems nors ohmano parduodamiems ginklams???
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+32 # jo 2017-02-24 22:30
Manytina, pokalbiai su gerb. Širinskiene bus tęsiami, nes labai sukalbama ir konkreti Seimo narė.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+1 # Oho 2017-02-25 16:37
Pavadinimas visiskai neatitinka teksto :) rasytoja bl
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
-2 # jo 2017-02-25 20:51
apskųsk grybei, lieps tirti :) Sėkmės. Beje, tai sakinys iš teksto. Išmok skaityti
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
0 # Oho 2017-02-25 21:30
Matyciau atsakomybes klausima. Tik matyciau, net nemato, o apie joki kelima net kalbos nera, suslikiene.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
-4 # jo 2017-02-25 23:08
alauni, grįžk į rūsį.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti

Komentuoti


Apsaugos kodas
Atnaujinti